X Kongres Obywatelski. "Polacy w Europie nie muszą się wstydzić"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 13:55
"Polska jutra. Możemy być lepsi!" - to hasło X Kongresu Obywatelskiego, który 7 listopada odbędzie się w Warszawie. - Naszą myślą przewodnią jest wskazywanie na nowy typ liderów - mówił inicjator kongresu dr Jan Szomburg, szef Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Audio
  • Jan Szomburg o X Kongresie Obywatelskim (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Dr Jan Szomburg, inicjator Kongresu Obywatelskiego
Dr Jan Szomburg, inicjator Kongresu ObywatelskiegoFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Możemy być lepsi, mam pewność - przekonywał gość radiowej Jedynki. Zaznaczył, że dostrzegają to też Polacy, którzy mają kontakt ze światem zachodnim. - Często przecierają oczy ze zdumienia, że są całkiem nieźle wykształceni, potrafią bardzo dobrze pracować i przede wszystkim mają inwencję - powiedział dr Jan Szomburg. Dodał, że nasz obraz własny dzięki kontaktom zewnętrznym poprawia się. Problemem Polaków, jak zauważył, jest jednak umiejętność działania zbiorowego.

Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wyjaśnił, że ma to korzenie w PRL i w zaborach, gdy pożyteczny był obronny kapital społeczny. Integrowaliśmy się nie jako obywatele, ale w kręgu rodziny i znajomych. - Kiedy wybuchła wolność wszystko się nagle otworzylo – nagle wybuchł indywidualizm - powiedział doktor. Ocenił, że ten okres dobiega końca, bo widzimy, że w warunkach globalizacji nie damy rady indywidualnie.

Jan Szomburg podkreślił, że myślą przewodnią Kongresu Obywatelskiego jest wskazywanie na nowy typ liderów, którzy potrafią budować więzi, których działalność ma wzorcotwórczy charakter i którzy opowiadają coś swoim życiem.

Wstęp na kongres jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja. Wśród prelegentów będą m.in. zwycięzca rajdu Dakar Rafał Sonik, fizyk Olga Malinkiewicz, która wniosła duży wkład w rozwój ogniw słonecznych, a także dyrektor Programu I Polskiego Radia Kamil Dąbrowa.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Zuzanna Dąbrowska

Gość: dr Jan Szomburg (Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową)

Data emisji: 3.11.2015

Godzina emisji: 12.23

fc/pg

Czytaj także

GUS: coraz więcej Polaków wyjeżdża z Polski za pracą

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 16:30
- Polaków przebywających czasowo za granicą jest więcej niż szacowaliśmy to w 2013 roku – przyznała w Jedynce Dorota Szałtys z Departamentu Badań Demograficznych i Rynku Pracy GUS.
rozwiń zwiń