Poseł PiS: budżet wymaga zmian strukturalnych

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 13:30
- Wzrost gospodarczy musi być oparty na popycie wewnętrznym – mówił w magazynie "Z kraju i ze świata" poseł PiS prof. Jerzy Żyżyński.
Audio
  • Poseł PiS Jerzy Żyżyński o gospodarce i realizacji wyborczych obietnic PiS (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jerzy Żyżyński
Jerzy ŻyżyńskiFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Jak tłumaczył, każdy przedsiębiorca chciałby ograniczać koszty pracy, ale interes indywidualny jest tu sprzeczny z ogólnym, bo wydatki na zarobki pracowników generują popyt.

Prezydent Andrzej Duda wysłał do Sejmu dwie ustawy, które są efektem obietnic wyborczych jego i PiS. Chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, powrót do poprzedniego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Projekty te miały być procedowane już w środę. Czy Sejm będzie się spieszył z ich realizacją?

Ekonomista prof. Jerzy Żyżyński mówił w Jedynce, że przede wszystkim musi zostać znowelizowany budżet. Zwrócił uwagę, że w Polsce forsowano wzrost gospodarczy w oparciu o domniemanie, że jak dochody będą niskie to będzie prężniejszy. To jego zdaniem złe założenie.

Kwota wolna od podatku i emerytury to tylko dwie pozycje do realizacji, a według niektórych szacunków mogą kosztować nawet 45 mld zł. Według gościa Jedynki, już po wprowadzeniu dodatku 500 złotych na dziecko powinny być wyższe wpływy z podatku VAT. Zaznaczył, że koszty tych ulg i dodatków są trudne do policzenia. Zgodził się, że ta niewiadoma stanowi ryzyko. – Ale bez tego nic nie ma. Trzeba zaryzykować – powiedział Jerzy Żyżyński.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Jerzy Żyżyński (poseł PiS)

Data emisji: 02.12.2016

Godzina emisji: 12.41

agkm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Szałamacha mówi, jak wprowadzi 500 zł na dziecko, podatek bankowy i od hipermarketów. "Luka w budżecie 2016 to 2-3 mld zł"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 13:03
Paweł Szałamacha, kandydat na stanowisko ministra finansów w rządzie PiS, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej zapowiada realizację wszystkich zapowiedzi wyborczych, w tym projektu 500 zł na dziecko, wprowadzenie podatków: bankowego i od supermarketów oraz uszczelnienie VAT. Jak zapewnia, dzięki tym trzem ostatnim obietnicom, luka budżetowa z powodu programu prorodzinnego wyniesie nie więcej niż 2-3 mld zł.
rozwiń zwiń