Robert Kropiwnicki z PO: PiS próbuje niepotrzebnie mieszać przy Trybunale

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 13:37
- Naruszanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, i to takie ordynarne, jest bardzo niebezpieczne dla państwa - mówi w radiowej Jedynce Robert Kropiwnicki z PO.
Audio
  • Robert Kropiwnicki o Trybunale Konstytucyjnym (Z kraju i ze świata/IAR)
Widoczny na monitorze komputera Dziennik Ustaw, w którym opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w sprawie ustawy o TK z czerwca 2015 r.
Widoczny na monitorze komputera Dziennik Ustaw, w którym opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w sprawie ustawy o TK z czerwca 2015 r.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę (16.12) wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w sprawie ustawy o TK z czerwca tego roku. Zgodnie z konstytucją, wyrok TK wchodzi w życie po publikacji w dzienniku urzędowym.

Zdaniem Roberta Kropiwnickiego, dziś poznaliśmy nową definicję słowa "niezwłocznie". - Zawsze niezwłocznie to było natychmiast, a teraz niezwłocznie, to po 14 dniach - mówi poseł PO. - Teraz wyrok obowiązuje prezydenta, który naprawdę niezwłocznie, czyli natychmiast powinien go wykonać. Martwi mnie, że prezydent nie chce rozwiązać tego kryzysu konstytucyjnego, tylko brnie dalej udając, że nic się nie stało. To bardzo zła praktyka - dodaje gość audycji "Z kraju i ze świata".

W czwartek na sali plenarnej odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS - zdecydowały Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. Opozycja uważa, że nowe prawo sparaliżuje prace TK. - To nie jest ustawa naprawcza, a raczej demolująca Trybunał, ponieważ intencją tej ustawy jest zablokowanie prac TK i wyłączenie go z organów konstytucyjnych, jako ważnego podmiotu strzegącego prawa człowieka - ocenia Robert Kropiwnicki.

- PiS próbuje niepotrzebnie mieszać przy Trybunale. Praktyką zawsze było, że bardzo ważne projekty są odsyłane do komisji, powoływani są eksperci, wypowiada się biuro analiz sejmowych, pyta się instytucje prawne o opinię. A tutaj nie ma czasu na nic. PiS chce w 36 godzin przegłosować ważną ustawę ustrojową. To są naprawdę bardzo złe praktyki, które są stosowane, kiedy ktoś robi zamach stanu - ocenia poseł PO.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Kamila Terpiał

Gość: Robert Kropiwnicki (członek sejmowej komisji sprawiedliwości, Platforma Obywatelska)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji:
12.20

kh/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Beata Szydło: jest potrzeba rozwiązania pata wokół TK. Opozycja: PiS chce zmieniać ustrój

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 11:31
Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym może załagodzić i wyjaśnić sytuację, może doprowadzić do tego, żeby zostało wprowadzone konstruktywne rozwiązanie - uważa premier Beata Szydło. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji zaplanowano na czwartek.
rozwiń zwiń