Wiceprzewodniczący KRRiT: media publiczne powinny zachować niezależność

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 13:29
- Jeżeli nowy system wzbogaci tematykę mediów publicznych i nie zniszczy ich niezależności, to chętnie się pod nim podpiszę, ale takiej pewności dzisiaj jeszcze nie mam – podkreślił w radiowej Jedynce Witold Graboś.
Audio
  • Wiceprzewodniczący KRRiTV Witold Graboś o nowym projekcie dotyczącym mediów publicznych (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Witold Graboś
Witold GrabośFoto: Wojciech Kusinski/PR

Gość magazynu "Z kraju i ze świata" odniósł się do propozycji powołania mediów narodowych i Rady Mediów Narodowych, które są elementami nowego modelu funkcjonowania mediów publicznych, który zaproponuje PiS. Projekt zmian wpłynie najprawdopodobniej do Sejmu w styczniu.

Zdaniem Witolda Grabosia na razie ciężko jest ocenić te propozycje, gdyż "są one w sferze deklaracji politycznych, a ich kształt jest jeszcze nieokreślony". Podkreślał, że media publiczne powinny zachować "swoją niezależność finansową, programową, strukturalną i w sferze kadr nimi kierujących."

Zmiany w mediach publicznych mają w dużej części dotyczyć ich finansowania. Ostatnio wiceminister Krzysztof Czabański mówił, że powstaje koncepcja ich opłacania z PiT, CIT i KRUS. Co o tym myśli gość radiowej Jedynki? O tym w nagraniu audycji.  

Konferencja KRRiT

Dziś przewodniczący KRRiT Jan Dworak przedstawił dokument "Nowy model funkcjonowania mediów publicznych w Polsce"’. Rekomenduje w nim, między innymi, składkę audiowizualną w wysokości ośmiu złotych miesięcznie płaconą przez wszystkich podatników. Byłaby to danina publiczna, do uiszczania której byłyby zobowiązane osoby identyfikowane jako płatnicy podatku dochodowego PIT, ubezpieczeni w KRUS oraz instytucji uiszczających podatek CIT.

KRRiT przekazała dokument przedstawicielom rządu i parlamentarzystom. Chce zapoznać z nim również opinię publiczną.

****

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Kamila Terpiał

Gość: Witold Graboś (wiceprzewodniczący KRRiT)

Data emisji: 21.12.2015

Godz. emisji: 12.23

pp/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejska Unia Nadawców: liczymy na debatę o zmianach w polskich mediach publicznych. Krzysztof Czabański: projekt przygotowany po głębokiej analizie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 19:04
Przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców (EBU) Jean-Paul Philippot skierował list otwarty do premier Beaty Szydło w sprawie planowanych przez rząd zmian w mediach publicznych. Według wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego, który przygotowuje reformę, EBU opiera się na pogłoskach i doniesieniach medialnych.
rozwiń zwiń