Joanna Krupska: 500 złotych na dziecko to fundamentalny krok

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 13:36
- Potrzeby duże, ale w tej chwili cieszymy się z programu 500+. To dobry i odważny krok na miarę zagrożeń demograficznych, które są bardzo realne - mówiła w magazynie prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".
Audio
  • Joanna Krupska o programie 500+ (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Joanna Krupska
Joanna KrupskaFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

Joanna Krupska tłumaczyła, że przez wiele lat polityka rodzinna w Polsce była prowadzona wyłącznie w postaci pomocy socjalnej biednym. - Nie zapominajmy, że ogromna większość rodziców kocha swoje dzieci i zrobi wszystko, by jak najlepiej się rozwijały. Nie zapominajmy również, że ich praca ma także wymiar ekonomiczny. Od lat 90. XX wieku oni też płacą podatek VAT od towarów, które kupują również dziciom. Dlatego 500 złotych na dziecko jest także elementem zwykłej sprawiedliwości - powiedziała Krupska. 

Prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" przypomniała, że ważnym mechanizmem w polityce prorodzinnej jest również Karta Dużej Rodziny, która jednak w sferze ekonomicznej nie wnosi do portfeli rodziców zmian. - Pomaga im, przede wszystkim pokazuje, że rodzice pracują dla dobra wszystkich. Nie zmienia to jednak faktu, że wielodzietni muszą podzielić swój dochód na więcej części. Nie mając jednak mechanizmów równoważących, stają się najuboższą grupą społeczną w Polsce. Wstydem dla Polski jest, że 27 proc. rodzin z czwórką i więcej dzieci żyje poniżej progu skrajnego ubóstwa - podkreśliła Krupska. 

Joanna Krupska mówiła też m.in. o narodowym programie prokreacyjnym i wycofaniu się przez ministerstwo zdrowia z dofinansowania in vitro.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Gość: Joanna Krupska (Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus")

Data emisji: 24.12

Godzina emisji: 12.35

tj/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Krupska: Karta Dużej Rodziny nie rozwiąże wszystkich problemów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 17:20
- Dopiero teraz zaczynamy być świadomi zagrożeń demograficznych i tego, czym jest polityka rodzinna - powiedziała w Jedynce Joanna Krupska ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
rozwiń zwiń