X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

RPD: bezdomne dzieci powinny wychowywać się w rodzinach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 16:15
Rzecznik Praw Dziecka apeluje, żeby samorządy przyznawały mieszkania biednym rodzinom z dziećmi. - Nie wystarczy skierować dziecko do noclegowni lub ośrodka dla bezdomnych - podkreśla.
Audio
  • Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak apeluje do samorządów, żeby przyznawały mieszkania bezdomnym rodzinom z dziećmi (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka Marek MichalakFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

W czwartek 14 stycznia Sejm zajmie się zmianami w Kodeksie rodzinnym i Kodeksie opiekuńczym. Zmiany mają na celu uniemożliwienie odbierania dzieci rodzicom z powodu biedy.

Pozytywnie do planowanych zmian odnosi się Rzecznik Praw Dziecka. - To jest kolejny etap zabezpieczenia praw dzieci - mówi Marek Michalak. Wskazuje, że dotychczas prawo też dawało taką możliwość, ale reforma może ten efekt wzmocnić.

Marek Michalak napisał list do minister pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, w którym wskazuje, że blisko 1,9 tysiąca bezdomnych to dzieci. Zazwyczaj towarzyszą jednemu bezdomnemu rodzicowi, najczęściej matce. - Te dzieci nie mogą żyć w środowisku, które nie daje pozytywnych wzorców - zauważa gość Jedynki. Wskazuje, że dzieci później będą powielały model życia bezdomnych rodziców.

Czytaj także
michalak663.jpg
Rzecznik Praw Dziecka: dziecko to już jest człowiek, nie zadatek na człowieka

Na ten problem zwrócił uwagę Komitet Praw Dziecka Narodów Zjednoczonych, który w październiku 2015 roku skierował notę do Polski. Postuluje, aby dokonać przeglądu prawa i programów mieszkaniowych w celu zapobiegania i eliminowania bezdomności dzieci. Zdarzało się, że dzieci w ośrodkach dla bezdomnych przebywały z rodzicami trzy lata. Inne się tam rodziły. - To nie jest miejsce dla dzieci - mówi Michalak.

Jego zdaniem samorządy powinny priorytetowo przyznawać takim rodzinom mieszkania. Jak to jest rozwiązywane w innych krajach? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka)

Data emisji: 13.01.2016

Godz. emisji: 12.40

ag/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ONZ wzywa Polskę do opracowania kompleksowej polityki wobec dzieci. "To ważni ludzie w społeczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 09:33
Komitet Praw Dziecka ONZ wzywa Polskę do opracowania kompleksowej polityki wobec dzieci. Tym samym Komitet zwraca uwagę na wagę praw dziecka - tak rekomendacje ONZ komentuje RPD Marek Michalak. O tym, że potrzebujemy spójnej polityki na rzecz dzieci przekonuje też UNICEF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka". Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 07:55
Rok temu to święto ustanowił Sejm, w 25 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez ONZ w 1989 roku z inicjatywy Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet pięć procent bezdomnych w Polsce to dzieci. Marek Michalak apeluje do MRPiPS

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 13:34
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest zaniepokojony skalą bezdomności wśród dzieci i apeluje o systemowe działania przeciwdziałające problemowi. List w tej sprawie wystosował do szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej.
rozwiń zwiń