Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Małgorzata Gosiewska: kara musi być nieuchronna

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 13:40
- Zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu, dlatego konieczne jest dokumentowanie tych zbrodni i poszukiwanie sprawców - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" Małgorzata Gosiewska.
Audio
  • Małgorzata Gosiewska o raporcie nt. rosyjskich zbrodni wojennych na wschodzie Ukrainy (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Małgorzata Gosiewska
Małgorzata GosiewskaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Konflikt między ukraińskimi żołnierzami a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od kwietnia 2014 roku. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zginęło dotąd ponad 9 tys. osób, a ponad 20 tys. zostało rannych. Niemal 800 obywateli Ukrainy uważanych jest za zaginionych.

Kryzys na Ukrainie. Czytaj więcej >>>

Małgorzata Gosiewska opublikowała raport nt. rosyjskich zbrodni wojennych na wschodzie Ukrainy. Ma on stać się podstawą do zaskarżenia sprawców do Trybunału w Hadze.

- Przemierzając Ukrainę spotykałam na swojej drodze ludzi, którzy wrócili z niewoli, byli poddawani okropnym torturom. Dowiedziałam się, że nikt tego nie dokumentuje, a przede wszystkim nikt nie zbiera informacji o sprawcach. Naturalną decyzją było, że trzeba coś z tym zrobić - mówi posłanka PiS i dodaje, że bardzo pomocne przy tworzeniu raportu było ukraińskie społeczeństwo obywatelskie.

- Bez pomocy działaczy, organizacji pozarządowych, żołnierzy czy batalionów ochotniczych, ten raport by nie powstał, bo nie bylibyśmy w stanie dotrzeć do ofiar, do świadków tych dramatycznych wydarzeń - mówi Małgorzata Gosiewska. 

Gość Jedynki dodaje, że udało się zidentyfikować imiona i nazwiska wielu sprawców zbrodni. - Krok po kroku zidentyfikujemy także resztę osób. Mam nadzieję, że powstrzyma to innych przed barbarzyństwem, bo nie będą czuli się bezkarni - podkreśla Gosiewska. - Jestem przekonana, że zebrane przez nas dowody są na tyle poważne, iż Trybunał także potraktuje tę sprawę poważnie. Kara musi być nieuchronna. Będziemy walczyć o sprawiedliwość - dodaje.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Małgorzata Gosiewska (wiceprzewodnicząca sejmowej komisji spraw zagranicznych, wiceprzewodnicząca delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy, posłanka PiS)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 12.26

kh/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina chce w tym roku odzyskać Krym. Plany prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 20:00
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że najważniejszym zadaniem jego kraju w rozpoczynającym się roku jest przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad Donbasem oraz odzyskanie zaanektowanego przez Rosję Krymu.
rozwiń zwiń