Rzecznik prezydenta: brygada USA może stacjonować w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 13:30
Polska jest wymieniana jako jeden z krajów, w którym prawdopodobnie znajdzie się zapowiedziana przez USA brygada pancerna. To będzie rotacja, ale rotacja stała – powiedział w Jedynce rzecznik prezydenta Marek Magierowski.
Audio
  • Marek Magierowski (kancelaria prezydenta) o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych (W samo południe/jedynka)
Rzecznik prezydenta: brygada USA może stacjonować w Polsce
Foto: U.S. Army Europe Images/flickr/CC BY 2.0

Gość magazynu "W samo południe" podkreślił, że Stany Zjednoczone są naszym najważniejszym partnerem w ramach NATO, m.in. dlatego że mają najsilniejszą armię, największe możliwości szybkiego reagowania na zagrożenia.

Rzecznik prezydent zaznaczył, że deklaracja wysłania dodatkowej pancernej brygady na terytorium Europy Środkowej, złożona przez Waszyngton, jest niezwykle istotna. – Po raz pierwszy od czasu zimnej wojny, upadku muru berlińskiego, usłyszeliśmy bardzo ważną konkretną deklarację ze strony Stanów Zjednoczonych, że wschodnia flanka zostanie wzmocniona - powiedział. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale według gościa Jedynki jednostka ma być rozlokowana także w Polsce.

Marek Magierowski przypomniał słowa prezydenta, że najbardziej nas interesuje niekoniecznie  obecność wojsk NATO w postaci stałych "wymurowanych” baz, ale taka obecność, która będzie skutecznie odstraszać agresorów.

- Podczas wykładu w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda bardzo mocno podkreślał potrzebę wzmocnienia wschodniej flanki NATO – mówił Marek Magierowski, podsumowując ostatnią wizytę prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Prezydent wziął udział w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego i wygłosił prelekcję w National Press Club dla wiodących think tanków USA, CEPA i Atlantic Council. Gość Jedynki zaznaczył, że prezydent zwrócił uwagę w tej prelekcji, że Polska nie tylko oczekuje wsparcia, ale ma świadomość, że inne kraje liczną na naszą pomoc – są to m.in. państwa bałtyckie.

Marek Magierowski mówił również o tym, jak wyglądała krótka, kilkuminutowa rozmowa prezydentów Polski i USA. Powiedział, że podczas uroczystej kolacji poprzedzających Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego Obama podziękował za wysiłki polskich władz na przestrzeni lat w walce z rozprzestrzenianiem materiałów radioaktywnych. Mówił też o przygotowaniach do szczytu NATO. Prezydent Duda z kolei poinformował o najnowszych propozycjach kompromisu ws. Trybunału Konstytucyjnego, bo to interesowało Obamę.

W audycji mowa była również o ustaleniach Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego oraz o ambasadorze Polski w USA, Ryszardzie Schnepfie.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Samuel Pereira

Gość: Marek Magierowski, (dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji: 04.04.2016

Godzina emisji: 12.33

agkm/tj


Czytaj także

Prezydent: trzeba sił NATO na wschodzie Europy, Rosja powinna opuścić Krym

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 17:40
Chcemy faktycznej obecności wojskowej NATO; by żołnierze przebywali na stałe w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Podkreślał, że ważna jest polityka sankcji wobec krajów łamiących prawo międzynarodowe, tak jak Rosja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA wyślą brygadę do Europy Środkowej. Prezydent: to dobry początek

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 22:39
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że będziemy nadal zabiegać o infrastrukturę obronną Sojuszu. Szef MON ocenił, że decyzja USA zmienia sytuację geopolityczną Polski i powiedział, że Polska stara się o stacjonowanie na jej terenie batalionu pancernego NATO.
rozwiń zwiń