X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Chrystianizacja była rozłożona na bardzo długi czas"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 14:00
- Mamy wielki obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i kultury, mamy obowiązek budowania silnego państwa - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Audio
  • Chrzest Polski - najważniejsze wydarzenie w dziejach kraju? (Jedynka/W samo południe)
Prezydent Andrzej Duda, podczas mszy świętej w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w ramach obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski
Prezydent Andrzej Duda, podczas mszy świętej w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w ramach obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu PolskiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu, w nim mamy bowiem wypróbowany, mocny fundament dla przyszłości - mówił prezydent w Poznaniu. Podkreślił też jednoczącą siłę chrześcijaństwa dla naszej wspólnoty.

- Jeśli chodzi o dziedzictwo chrześcijańskie, to jest ono tak samo polskie, jak europejskie. To był rodzaj wejścia do Europy – powiedział historyk Michał Kopczyński, odnosząc się do słów prezydenta. Zwrócił także uwagę, że chrzest był tylko początkiem procesu, a chrystianizacja była rozłożona na bardzo długi czas – na prawie całe polskie średniowiecze.

Historyk przyznał, że chrzest Polski jest owiany mgłą, bo jest bardzo odległym faktem i mało jest przekazów źródłowych na ten temat. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o decyzji Mieszka I i jej konsekwencjach.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: prof. Michał Kopczyński (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 15.04.2016

Godzina emisji: 12.47

fc/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Karczewski: obowiązkiem państwa było nadać uroczysty charakter tej dacie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 09:00
Uroczysta sesja Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu na 1050-lecie Chrztu Polski ma podkreślić wymowę tego wydarzenia i jego znaczenie dla historii naszego kraju - mówił w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Poznania: chrzest wprowadził Polskę do kręgu kultury europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 08:30
Chrzest Polski i dokonania Mieszka I dały podwaliny pod państwowość - mówił w Jedynce prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Obchody 1050. rocznicy tego wydarzenia odbywają się m.in. w stolicy Wielkopolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: chrzest Polski najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 20:01
Mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i kultury, obowiązek budowania silnego państwa, opierając się na szacunku, uczciwości, a jak trzeba bohaterstwie w obronie ojczyzny - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu na sesji Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
rozwiń zwiń