Madajczyk: w CZD jest ogromny niedobór kadry pielęgniarskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 13:31
- Dla osób wykonujących zawód pielęgniarza, decyzja o odejściu od łóżka pacjenta jest dramatem - mówiła w magazynie "W samo południe" Elżbieta Madajczyk, przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Audio
  • Jaka jest sytuacja polskich pielęgniarek? (W samo południe/Jedynka)
Centrum Zdrowia Dziecka
Centrum Zdrowia DzieckaFoto: PAP/Marcin Obara

W Centrum Zdrowia Dziecka trwa strajk pielęgniarek, które domagają się m.in. podwyżek. Protest polegający na odejściu od łóżka chorego pielęgniarki rozpoczęły we wtorek o godz. 7 rano. Ma on być prowadzony do odwołania.

Zdaniem Elżbiety Madajczyk, to, co się dzieje w Centrum Zdrowia Dziecka jest efektem tego, że od lat nikt nie rozwiązywał problemów pracowników służby zdrowia. - Jest ogromny niedobór kadry, przez co pielęgniarki są przeciążone, a to zagraża pacjentom - powiedziała.

Madajczyk dodała, że ten problem dotyczy nie tylko CZD, ale całego kraju. Wskazała, że zbyt mało młodych osób, które otrzymują wykształcenie pielęgniarskie, chce podjąć się tej pracy.

- Tylko 40 proc. absolwentów kierunków pielęgniarskich występuje o dokumenty, żeby móc wykonywać ten zawód, a z tego jeszcze wielu z nich wyjeżdża za granicę. Tam są wyższe zarobki i poziom satysfakcji z wykonywanej pracy - stwierdziła gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Elżbieta Madajczyk (przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych)

Data emisji: 25.05.2016

Godzina emisji: 12.33

mfm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak