Witold Orłowski o Brexicie: kraje bez euro tracą swojego największego adwokata

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 13:36
- Brexit jest bardzo niedobrym zjawiskiem, ale nie należy przesadzać z czarnymi wizjami - mówi w magazynie "W samo południe" ekonomista.
Audio
  • Witold Orłowski o Brexicie (W samo południe/Jedynka)
Witold Orłowski
Witold OrłowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem UE; po ogłoszeniu oficjalnych wyników premier David Cameron zapowiedział, że poda się do dymisji - ze stanowiska ma ustąpić do października. Decyzja Brytyjczyków zatrzęsła globalnymi rynkami.

Serwis specjalny
Brexit pap 1200.jpg
Brexit

Witold Orłowski mówi, że bezpośrednie ekonomiczne konsekwencje Brexitu wcale nie muszą być bardzo duże, jeżeli tylko uda się wynegocjować takie warunki współpracy Wielkiej Brytanii z Unią, które nie spowodują znaczącego efektu negatywnego na przykład dla handlu.

Ekonomista ocenia, że Polacy na Wyspach prawdopodobnie jedynie w ograniczonym zakresie odczują skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - W końcu Wielka Brytania nie zagłosowała, że cofa się z pozycji państwa prawa do barbarzyństwa. Nikt nie wyrzuca ludzi, którzy tam pracują - zaznacza gość Jedynki. - Z drugiej strony, być może, jeżeli brytyjska gospodarka będzie się rozwijała wolniej, pobyt tam może być mniej atrakcyjny - mówi Witold Orłowski i dodaje, że istnieje także ryzyko odebrania emigrantom świadczeń socjalnych.

Rozmówca Antoniego Trzmiela ocenił także, że sytuacja krajów, które nie mają euro a zobowiązały się je wprowadzić - bez podania terminu - staje się  w tej chwili gorsza. - Wielka Brytania, której nikt nie chciał za bardzo drażnić, była przykładem kraju, który pokazywał, że można być w Unii i jednocześnie nie mieć euro - zaznacza ekonomista. - W momencie, kiedy Wielka Brytania występuje z UE, kraje bez euro tracą swojego największego adwokata - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Witoldem Orłowskim, który mówił także, czy nieprzystąpienie Polski do strefy euro oznacza unijne członkostwo drugiej kategorii. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Witold Orłowski (ekonomista)

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 12.32

kh

Czytaj także

Szczyt V4. ”O losie UE muszą decydować wszystkie państwa"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 12:55
Wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej powinny rozmawiać o przyszłości Wspólnoty po Brexicie. To konkluzja porannego szczytu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec i Francji.
rozwiń zwiń