Ekspert: nie siła garnizonu jest decydująca

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 13:45
8 lipca w Warszawie rozpoczyna się 25. międzynarodowy szczyt NATO. Na dwudniowym spotkaniu szefowie państw i rządów oraz ministrowie spraw zagranicznych i obrony mają podjąć decyzje dotyczące bezpieczeństwa krajów na wschodzie Europy, w tym Polski. Jakie ustalenia będzie można nazwać sukcesem?
Audio
  • Szczyt NATO w Warszawie. Co Polska powinna na nim osiągnąć? (Jedynka/W samo południe)
Ekran na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie  będą odbywały się obrady szczytu NATO
Ekran na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie będą odbywały się obrady szczytu NATOFoto: PAP/Paweł Supernak

Sukcesem będzie, jeśli nastąpi zapowiadana decyzja NATO o rozmieszczeniu sił wiodących państw członkowskich w krajach wschodniej flanki NATO - ocenił dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, członek Narodowej Rady Rozwoju. Jego zdaniem ważne jest także zgodne stanowisko i poparcie krajów sojuszu co do dalszego wzmacniania obronności i uniknięcie tarcia na tle rozbieżności priorytetów między flanką wschodnią i południową. 

Zapytany, czy rozmieszczenie w Polsce ok. tysiąca amerykańskich żołnierzy faktycznie zmieni obraz polskiej obronności, gość radiowej Jedynki przytoczył przykład Berlina Zachodniego. Tam, jak wyjaśnił, nie siła garnizonu była decydująca, a fakt, że tworzyły go Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja. 

- Czym innym byłaby próba agresji tylko na jednostki estońskie, łotewskie, litewskie czy polskie – tych państw dotyczy rozmieszczenie grup batalionowych – a czym innym wejście w kontakt bojowy z wiodącymi państwami NATO - powiedział ekspert. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o strategii NATO odstraszania potencjalnego agresora. Czy sprawdzi się ona w przypadku uderzenia jądrowego?

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski (członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 7.07.2016

Godzina emisji: 12.34

fc/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef NATO: stawiamy obecnie na odstraszanie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 11:53
Rozwijamy się z sojuszu ubezpieczającego w kierunku sojuszu odstraszającego - powiedział Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit".
rozwiń zwiń