Szczyt NATO w Warszawie. Ekspert: Sojusz zmienia sposób działania

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 13:06
Przywódcy państw NATO podjęli w piątek decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących po około tysiąc żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich.
Audio
  • Marek Świerczyński o decyzjach podjętych do tej pory na szczycie NATO w Warszawie (W samo południe/Jedynka)
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens StoltenbergFoto: PAP/Paweł Supernak

Jak podkreślił w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce szef działu Bezpieczeństwo centrum analitycznego Polityka Insight Marek Świerczyński, "NATO zmienia pewien sposób działania".

Zobacz serwis specjalny:
nato_1200_DOB.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

- Dotąd, przez te 20-25 lat po zakończeniu zimnej wojny, NATO nie widziało potrzeby rozmieszczania, de facto na stałe, jednostek wojskowych na wschodzie, w sąsiedztwie Rosji. Teraz nie tylko to robi, ale mówi wyraźnie, że podjęło takie decyzje właśnie ze względu na zachowanie Rosji - wskazał ekspert.

- Jeżeli chodzi o skalę, zwłaszcza zderzoną z wielkością sił zbrojnych potencjalnego przeciwnika, to rzeczywiście można mówić o pewnym symbolicznym kroku - stwierdził. - Jednak biorąc pod uwagę to, że Rosja przez te ostatnie kilkanaście lat była strategicznym partnerem NATO - jak powiedział szef NATO obecnie przeszła na pozycję już nie partnera, ale jeszcze nie przeciwnika - to musimy przyznać, że jest to wydarzenie przełomowe - dodał.

Jak Rosja może zareagować na te decyzje? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której porozmawialiśmy także krótko z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevičiusem. Z kolei Damon Wilson, wiceprezes think-tanku Atlantic Council, ocenił relacje Europa - USA.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Marek Świerczyński (szef działu Bezpieczeństwo, Polityka Insight)

Data emisji: 9.07.2016

Godzina emisji: 12.23

kk/gs

Czytaj także

"Pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone, okazaliśmy solidarność z Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 20:21
NATO w 2. dniu szczytu zdecydowało o dalszym wsparciu dla Afganistanu i rozpoczęciu szkolenia żołnierzy w Iraku. Sekretarz NATO poinformował, że następny szczyt odbędzie się w 2017 roku w nowej kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Stwierdził, że "Gruzja poczyniła wielki postęp na drodze do NATO". Mówił, że NATO okazało, że jest zjednoczone i zademonstrowało solidarność z Ukrainę. Sojusz zaakceptował też pakiet pomocowy dla Kijowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt NATO w Warszawie. Kto jest autorem sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 10:59
Goście "Śniadania w Trójce" oceniali pierwszy dzień szczytu NATO w Warszawie, podczas którego postanowiono m.in, że Sojusz Północnoatlantycki wyśle 4 bataliony wojska do Polski i do krajów bałtyckich.
rozwiń zwiń