Rzecznik "Solidarności": na Węgrzech zakaz handlu w niedzielę doprowadził do wzrostu zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 13:30
- Złożenie podpisów to dopiero początek prac. Jesteśmy otwarci na dyskusję – mówił na antenie radiowej Jedynki rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski. W audycji uczestniczył również Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
Audio
  • Rzecznik "Solidarności": Musimy sobie uzmysłowić, że 9 krajów w których żyje 72 proc. wszystkich mieszkańców UE ma takie ograniczenia (W samo południe/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: FLICKR/KRIS KRUG/CC BY 2.0

NSZZ "Solidarność" wraz z kilkunastoma innymi podmiotami (w tym organizacjami pracodawców) zbiera podpisy pod projektem ustawy o zakazie handlu w niedzielę. We wrześniu mają trafić do Sejmu. 

– 10 lat temu podobny projekt był w Sejmie, jednak ówczesny rząd PiS doszedł do wniosku, że doprowadzi to do likwidacji kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy, dlatego zdecydowano się na zakaz handlu tylko w święta a nie we wszystkie niedziele – przypomniał ekspert Pracodawców RP.

Projekt zakłada, że niektóre sklepy będą mogły prowadzić działalność w niedzielę. - To będą przede wszystkim placówki o małej powierzchni, prowadzone przez samych przedsiębiorców, a także te, które są niezbędne, jak chociażby stacje benzynowe czy drobny handel - wyjaśniał rzecznik NSZZ "Solidarność”. Lewandowski przywołał również efekty podobnej reformy w innych krajach. - Na Węgrzech np. zakaz handlu w niedzielę doprowadził do wzrostu zatrudnienia i obrotów - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o projekcie ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Marek Lewandowski (rzecznik "Solidarności"), Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP)

Data emisji: 22.08.2016

Godzina emisji: 12.33

dcz/mg

Czytaj także

Zakaz handlu w niedzielę. "Solidarność" ma problem z zebraniem wymaganej liczby podpisów?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 10:14
Wbrew wcześniejszym informacjom, "Solidarność" nie zebrała jeszcze stu tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Informację o takiej liczbie podał Radiu Gdańsk przewodniczący regionu gdańskiego "Solidarności" Krzysztof Dośla.
rozwiń zwiń