IPN na tropie zbrodniarzy wojennych. "To ostatnie chwile, by skutecznie działać"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 13:37
- Będziemy podejmowali wszelkie działania, żeby pewne kwestie wyjaśnić - mówił w radiowej Jedynce prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Audio
  • Andrzej Pozorski o ściganiu zbrodniarzy wojennych (W samo południe/Jedynka)
Andrzej Pozorski
Andrzej PozorskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

77 lat temu, 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Była największym konfliktem zbrojnym w dziejach. Trwała ponad sześć lat, pochłonęła miliony ludzkich istnień. Do dziś trwa ściganie zbrodniarzy wojennych.

Andrzej Pozorski tłumaczył, że obecnie IPN prowadzi ponad 700 spraw karnych dotyczących różnych zdarzeń przestępczych, w tym m.in. tych popełnionych w czasie II wojny światowej. Jak mówił, są to duże, skomplikowane sprawy.

- Niektóre obejmują po kilkaset tomów, chociażby sprawa Powstania Warszawskiego. Przesłuchujemy bardzo dużo osób, to idzie w tysiące - wyjaśnił prokurator.

Gość Jedynki stwierdził, że cały czas pojawiają się nowe wątki i zdarzenia. Podkreślił, że nie ma dnia, aby nie napływały kolejne informacje.

Które sprawy są najważniejsze do rozwiązania, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji:  W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: prokurator Andrzej Pozorski (dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu)

Data emisji: 1.09.2016

Godzina emisji: 12.34

mr/pg

Czytaj także

Poszukiwania bezcennych śladów zapomnianej zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 00:35
- Pamiątki po ofiarach zbrodni w lasach piaśnickich zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach, w związku z czym zwracamy się do wszystkich z gorącym apelem o pomoc w odnalezieniu przedmiotów, związanych z tym wydarzeniem - mówi Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego.
rozwiń zwiń