Były członek RPP o budżecie: trzeba zmniejszyć lukę w VAT

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 13:33
- Pierwotny projekt budżetu jest napięty, ale realny, pod warunkiem zmniejszenia luki w VAT, dobrego zarządzania i dobrego wzrostu gospodarczego – powiedziała w audycji "W samo południe" prof. Elżbieta Chojna-Duch, były członek Rady Polityki Pieniężnej i była wiceminister finansów.
Audio
  • Prof. Elżbieta Chojna-Duch mówiła o zagrożeniach dla realizacji deficytu budżetowego (W samo południe/Jedynka)
Prof. Elżbieta Chojna- Duch
Prof. Elżbieta Chojna- Duch Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prof. Elżbieta Chojna-Duch odniosła się w radiowej Jedynce do obaw o to, że w założeniach budżetowych zapisano deficyt budżetowy na poziomie 2,9 procent PKB, czyli tylko o 0,1 procenta mniej, niż wynosi górna granica narzucona krajom członkowskim przez Komisję Europejską. Jej zdaniem ważny jest deficyt całego sektora finansów publicznych łącznie np. z samorządem terytorialnym i funduszami emerytalnymi.

Zwracała też uwagę, że dla projektu budżetu niebezpieczne są "ryzyka makroekonomiczne i finansowe, które mogą się zmaterializować na świecie". Zaliczyła do nich niepewności związane m.in z Brexitem czy regulacjami FED-u.

- Jest również trudna sytuacja jeśli chodzi o spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro – dodała prof. Elżbieta Chojna-Duch.

Gospodarka i rozwój mają być priorytetem dla rządu w najbliższych miesiącach - zapowiedziała na dziesiejszej konferencji premier Beata Szydło. Szefowa rządu oficjalnie przedstawiła też nowego ministra finansów - Mateusza Morawieckiego. Wicepremier będzie łączył funkcję szefa dwóch resortów - finansów i rozwoju.

Czy decyzja ta przyniesie pożądany efekt? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Elżbieta Chojna-Duch (były członek Rady Polityki Pieniężnej i była wiceminister finansów) 

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 12.22

pp/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik: zmiany w rządzie miały ułatwić plan Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 07:55
W najbliższym półroczu rząd zamierza poświęcić się gospodarce – mówił w Jedynce rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak dodał, wicepremier Mateusz Morawiecki będzie kierował Komitetem Ekonomicznym przy Radzie Ministrów, a premier i minister Henryk Kowalczyk wkrótce przedstawią rozwiązania dotyczące spółek skarbu państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakubiak: Premier nie będzie w stanie nadzorować ministra Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 09:26
- Oddawanie w jedne ręce wydawania i zarabiania pieniędzy może spowodować zachwianie budżetem, bo łatwość wydawania pieniędzy spowoduje chęć wydawania bez ograniczeń – mówił w "Sygnałach Dnia" Marek Jakubiak (Kukiz’15) o nowej roli ministra Morawieckiego.
rozwiń zwiń