Czy po Brexicie Polska będzie ważniejszym partnerem Niemiec?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 13:30
Wielka Brytania jest jednym z najpotężniejszych państw na świecie i to się nie zmieni - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Rak z Ośrodka Analiz Strategicznych. Dodał, że dość trudno jednocześnie przewidzieć konstelację polityczną w Europie w najbliższych latach.
Audio
  • Krzysztof Rak z Ośrodka Analiz Strategicznych o relacjach Polski z Wielką Brytanią i sytuacji w UE (Jedynka/W samo południe)
Krzysztof Rak
Krzysztof RakFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Relacje Polski i Wielkiej Brytanii są strategiczne  - podkreśliły premier Beata Szydło i Theresa May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Zapowiedziano m.in. podpisanie dwustronnego traktatu obronnego, zakładającego współpracę w zakresie badań, rozwoju i zakupu broni.

Relacje polsko-brytyjskie, a także Brexit, komentował w Jedynce Krzysztof Rak z Ośrodka Analiz Strategicznych. Jak stwierdził, Polska razem z Londynem postrzega podobnie zagrożenie ze strony Rosji.

Ekspert ocenił, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest niekorzystne dla Niemiec, bo teraz silniejszy głos będą miały państwa Południa, mające inne poglądy w kwestiach finansowo-gospodarczych. Zadał także pytanie, czy po Brexicie większej wagi dla Niemiec nabierze sojusz z Polską.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wincenty Pipka

Goście: Krzysztof Rak (Ośrodek Analiz Strategicznych)

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 12.13

agkm/PAP/pg

Czytaj także

Konsultacje polsko-brytyjskie. "Wielka Brytania nie wyprowadza się z Europy"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 20:45
Premier Beata Szydło razem z delegacją ministrów udała się z wizytą do Wielkiej Brytanii, gdzie z premier Theresą May brała udział w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Tematem rozmów były m.in. realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach oraz zapobieganie przestępstwom z nienawiści. O stosunkach Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Gabryel (Do Rzeczy) i Maciej Gdula (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń