Burzliwy tydzień w amerykańskiej polityce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 14:04
W Stanach Zjednoczonych ukazały się dwa istotne raporty – o wpływie Rosjan na wybory w USA i zbieraniu haków na Donalda Trumpa. W ostatnich dniach odbywają się także przesłuchania kandydatów do nowej administracji w Waszyngtonie, w tym na szefów departamentów stanu i obrony.
Audio
  • Ameryka tuż przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa (Jedynka/W samo południe)
Donald Trump
Donald Trump Foto: flickr.com

- Na razie tylko spekulujemy, zgadujemy, wróżymy z fusów jaki będzie stosunek nowych władz USA do Moskwy – mówi w audycji "W samo południe" Bohdan Szklarski, amerykanista z UW. Według niego, podstawowe pytanie jest takie czy dobre relacje biznesowe np. nowego sekretarza stanu nie odbiją się na kontaktach Waszyngtonu z Moskwą.

Co do opublikowanych raportów, to zdaniem Szklarskiego, poważnie należy traktować ten o wpływie Moskwy na wybory. Bardziej jednak niż sam raport, niepokojący jest, zdaniem gościa Jedynki, stosunek Trumpa do dokumentu. Prezydent elekt przez długi czas lekceważył informacje wywiadowcze w tej sprawie. Teraz jednak, im bliżej inauguracji, tym podchodzi do tematu poważniej.

Według Szklarskiego, wraz z napływem kolejnych wiadomości z Waszyngtonu, powinniśmy się czuć coraz spokojniejsi. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście: Bohdan Szklarski (amerykanista z UW)

Data emisji: 14.01.2017

Godzina emisji: 12.27

iz/ab

Czytaj także

Rok 2017 - kto będzie rozdawał karty na światowej arenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 18:10
Czy 2017 może być dla świata lepszy niż mijający rok. Już w sylwestrową noc w Stambule doszło do zamachu terrorystycznego. Zabitych zostało 39 osób, a rannych co najmniej 69. Prezydent Turcji Recep Erdogan powiedział, że ten atak miał spowodować chaos i destabilizację kraju. Czy "sułtana" czeka upadek? Kto będzie decydował o losach Turcji i całego świata?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rudy Giuliani wyznaczony przez Trumpa na cyberfront

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 18:55
Sztab Donalda Trumpa poinformował, że były burmistrz Nowego Jorku, Rudy Giuliani, pomoże prezydentowi elektowi w kwestii cyberbezpieczeństwa, w walce z cyberatakami. Z komunikatu nie wynika, by Guliani otrzymał formalne stanowisko. Wcześniej starał się o urząd szefa dyplomacji i prognozowano, że zajmie wysoką pozycję w rządzie Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump dla "WSJ": istnieje możliwość zniesienia sankcji wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 09:04
Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział „Wall Street Journal”, że jest otwarty na zniesienie sankcji wobec Rosji. Może zarazem odstąpić od uznawania polityki „jednych Chin” jeśli Pekin nie zerwie z praktykami, które osłabiają amerykańską gospodarkę. Dziennik publikuje fragmenty wywiadu w piątkowym wydaniu internetowym.
rozwiń zwiń