Minister z gabinetu cieni: cofamy służbę zdrowia do PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 14:00
Zmieni się tylko szyld, nie będzie nazwy NFZ, a w istocie będziemy mieli to samo - centralny ośrodek zarządzania. A trzeba zniesienia monopolu, dywersyfikacji ubezpieczeń – tak komentował plany reformy senator PO Tomasz Grodzki, minister zdrowia w gabinecie cieni opozycji.
Audio
  • Senator PO, prof. Tomasz Grodzki, minister zdrowia w gabinecie cieni, o planach reformy systemu ochrony zdrowia (W samo południe/Jedynka)
Tomasz Grodzki senator PO
Tomasz Grodzki senator POFoto: PAP/Marcin Obara

Senator PO, lekarz z zawodu, prof. Tomasz Grodzki w tzw. gabinecie cieni odpowiada za opiniowanie kwestii związanych z ochroną zdrowia. Zgadza się, że polski system ochrony zdrowia wymaga głębokich zmian. - Po 20 latach widać, że system wkrótce nie będzie wydolny (...). Kierunki zaproponowane przez ministra Radziwiłła są moim zdaniem bezproduktywne i zaprowadzą nas z powrotem do czasu PRL, zamiast poprawy będziemy doświadczać pogorszenia – powiedział Tomasz Grodzki.

Zaznaczył, że pomysł NFZ był wzięty z brytyjskiego modelu National Health Service (NHS). - W Europie są lepsze i sprawniejsze systemy, choć nie ma idealnego. System francuski, hiszpański, czy kosztowniejsze niemiecki czy szwajcarski, są lepsze i efektywniejsze – oznajmił.

Senator apelował, by w ochronie zdrowia pozostawać jak najdalej od polityki. - Chorują ludzie z lewicy, prawicy, młodzi, starzy, biedni, bogaci - mówił. Powinna się odbyć realna debata na temat tego, jak zmienić służbę zdrowia - apelował.

Średnia europejska nakładów na służbę zdrowia to 7 procent, w Polsce dociągamy do 4,7 procent - przypomniał również gość Jedynki. Dodał, że opozycja różni się z rządzącymi jeśli chodzi o tempo zwiększania finansowania.

***

Reforma służby zdrowia przewiduje między innymi likwidację NFZ i przejście na jej budżetowe finansowanie. Konstanty Radziwiłł zapewnił, że pozwoli ona na korzystanie z jej usług każdemu bez względu na posiadane ubezpieczenie. Opieką medyczną objęci zostaną wszyscy obywatele oraz rezydenci. Powszechny dostęp do opieki medycznej ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

Więcej w programie Jedynki.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: senator PO, prof. Tomasz Grodzki 

Data emisji: 23.01.2016

Godzina emisji: 12.15

agkm/ab

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: nie ma planu, by zmieniać ogólne obciążenie obywateli na rzecz opieki zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 09:10
- 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie zmiana polegająca na odejściu od zasady ubezpieczenia zdrowotnego - które jest w zasięgu ręki większości, ale nie wszystkich - na rzecz tzw. powszechnego dostępu do publicznego systemu ochrony zdrowia - mówi w "Sygnałach dnia" minister zdrowia.
rozwiń zwiń