X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ofensywa armii irackiej na Mosul. Czy to początek końca ISIS?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 13:23
W czerwcu 2014 roku przywódca tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi proklamował w Mosulu kalifat na okupowanych terenach w Iraku i Syrii. Teraz wspierane przez USA irackie siły rządowe przypuściły atak na ostatni bastion islamistów w tym mieście.
Audio
  • Ostatni bastion dżihadystów w Iraku wkrótce padnie? (Jedynka/W samo południe)
Odbijanie Mosulu z rąk dżihadystów
Odbijanie Mosulu z rąk dżihadystów Foto: PAP/EPA/BASEL RASOL

W styczniu, po kilku tygodniach ciężkich walk, wojsko irackie odbiło z rąk dżihadystów wschodnią część Mosulu. Ciągle opanowana przez islamistów część zachodnia miasta jest mniejsza od wschodniej, ale gęściej zaludniona. To tam znajdują się umocnione punkty oporu ISIS.

- W obecnej ofensywie wojska rządowe posuwają się szybko do przodu, i dzieje się to nawet sprawnej, niż się spodziewano – mówi w radiowej Jedynce dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagielońskiego. Żołnierze przeprawili się przez Eufrat pomimo braku mostów i zajęli lotnisko. Według eksperta, najtrudniejszą częścią operacji będzie jednak to, co czeka siły rządowe w północno-zachodniej części Mosulu. Tam rozciąga się gęsto zabudowane stare miasto z labiryntem wąskich uliczek, gdzie łatwo organizować zasadzki, i gdzie ciężko zastosować w walce czołgi oraz wozy opancerzone. Kluczowe będzie więc pozyskanie życzliwości mieszkańców.

– Dlatego trwa w Mosulu akcja zrzucania listów pisanych przez Irakijczyków do ludności cywilnej z przekazem niosącym otuchę i ukazującym, że rządowe siły bezpieczeństwa nie są im wrogie – wyjaśnia ekspert.

Według ONZ, od początku ofensywy na Mosul domy opuściło ponad 160 tys. cywilów. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy.

A w audycji rozmawiano także o wyzwaniach gospodarczych stojących przed Europą podczas prezydentury Donalda Trumpa.  

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Goście: dr Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ)

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 12.30

iz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Upadek Mosulu - nowy konflikt na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 12:55
Premier Iraku ogłosił rozpoczęcie ostatniej fazy ofensywy na Mosul, który przez 2 lata był bastionem ISIS. Upadek tego miasta będzie oznaczał ustalenie nowych stref wpływów, a może nawet nowych granic państwowych.
rozwiń zwiń