Zmartwychwstanie potrzebne od zaraz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 13:00
- Święta Zmartwychwstania podnoszą nas na zupełnie wyższy poziom egzystencji. Dają nam skrzydła, dają nam perspektywę, dają nam nadzieję i wszystko, co jest nam potrzebne, by życie kontynuować i żeby mieć je w obfitości, jak Pan Jezus nam obiecał -  mówił abp Henryk Hoser.
Audio
  • Abp Henryk Hoser o zagrożeniach i nadziei dla Europy (Audycja specjalna/Jedynka)
Arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser
Arcybiskup warszawsko-praski Henryk HoserFoto: Janusz Halczewski/CC/Wikipedia

Pytany, czy Europa umiera odcięta od swych korzeni i czy chrześcijańskie przekonania ojców założycieli Wspólnoty Europejskiej są dziś legalne w Unii Europejskiej, gość Rafała Porzezińskiego zwrócił uwagę, że Europa nie jest jednolita. - Jest niewątpliwie jeden obszar bardzo agonalny, czyli Europa Zachodnia. Z drugiej strony jest Europa Środkowo-Wschodnia,  która żyje aktualnie odmiennym życiem i odmienną perspektywą. Niemniej Europa, jako całość, ma wspólny mianownik, wspólne pochodzenie i wspólne wartości, które teraz -  jedna po drugiej - traci. Jedyna wartość, która teraz została, w tym obecnym projekcie UE, to jest wartość ekonomiczna, z którą wiąże się też dostęp do władzy - oceniał abp Hoser.

Abp Henryk Hoser Na ekonomii nie można budować wielkości kontynentu i wielkości poszczególnych państw, które ten rejon tworzą

Jak doszło do tego, że Europejczycy zabicie nienarodzonego dziecka nazywają prawem człowieka? -  W Europie powracają tendencje eugeniczne, czyli nie ma miejsca dla słabych. Miejsce dla słabych jest wartością chrześcijańską, na czym Europa budowała - przypomniał abp Hoser. - Dzisiaj mamy do czynienia z ogromną relatywizacją wartości życia ludzkiego. Odmawia się prawa do życia tym, którzy nie mają odpowiedniej jakości tego życia. Życie ludzkie, jako samo w sobie, nie ma już dzisiaj  absolutnej wartości, w tej nowej tzw. Europie przyszłości - mówił. 

Abp Henryk Hoser Walka z życiem kończy się katastrofą demograficzną i społeczną. To nadejdzie nieuchronnie 

Czy w Europie Zachodniej są jakieś ruchy ozdrowieńcze dla chrześcijaństwa? Jeśli tak, to gdzie? Dlaczego Bóg objawił pełnię swojej miłości poprzez cierpienie? O tym także mówił abp Hoser. W 100-lecie objawień fatimskich rozważał, co nam dała Fatima i objawienia w Medjugorie, a słuchaczom radiowej Jedynki złożył życzenia. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Henryk Hoser arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej

Data emisji: 16.04.2017

Godzina emisji: 12.10

ab/mz

Czytaj także

Ks. Krzysztof Ołdakowski: zmartwychwstanie to nowy początek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 09:00
- Święta paschalne są sercem roku liturgicznego. Są one absolutnym centrum ponieważ aktualizują największe tajemnice naszej wiary, czyli śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ks. Krzysztof Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Stanisław Dziwisz: chrześcijaństwo to żywa osoba Jezusa Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 20:15
- Życzę wszystkim radiosłuchaczom Polskiego Radia dobrego przeżycia tegorocznych świąt wielkanocnych, by zostawiły one w nas wszystkich głęboki ślad dobra, miłości, nadziei - powiedział w radiowej Jedynce kard. Stanisław Dziwisz.
rozwiń zwiń