Krystyna Szumilas: szefowa MEN nie wie, co się dzieje w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 13:40
- Gwarantuję, że jeżeli minister Anna Zalewska nie wycofa się z reformy edukacji, to okaże się, że Związek Nauczycielstwa Polskiego miał rację i że kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli od września straci pracę - mówi w audycji "W samo południe" była minister edukacji. 
Audio
  • Krystyna Szumilas o reformie edukacji (W samo południe/Jedynka)
Ewa Szumilas
Ewa SzumilasFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Reforma ustroju szkolnego ma wejść w życie 1 września 2017 roku. Zakłada między innymi likwidację gimnazjów oraz powrót 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników.

Zdaniem Krystyny Szumilas reforma szkolnictwa jest przeprowadzana w taki sposób, że tworzy się chaos w szkołach. - Nie ma programów nauczania i podręczników. Nauczyciele tracą pracę. To wszystko odbija się na efektach kształcenia. Pani minister siedząc za biurkiem nie wie, co się dzieje w szkołach - ocenia gość Jedynki.

- Liczba zwolenników likwidacji gimnazjów gwałtownie stopniała. 60 procent obywateli nie chce tej reformy, a polityk, który otrzymuje taką informację, musi się zastanowić, co zrobić, żeby jednak zachęcić do zmiany, a nie wprowadzać ją na siłę. Problemem minister Anny Zalewskiej jest to, że ona od samego początku nie słucha rodziców, nauczycieli ani samorządowców - mówi Krystyna Szumilas.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Krystyna Szumilas (była minister edukacji)

Data emisji: 27.04.2017

Godzina emisji: 12.17

kh/mg

Czytaj także

Anna Zalewska: rozszerzamy dyskusję nad podstawami programowymi

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 09:27
- Mimo, że były konsultacje społeczne, a nawet prekonsultacje, czyli ponadstandardowe działania Ministerstwa Edukacji, i tak były głosy, że niewystarczająco dyskutujemy na temat podstaw programowych - mówi w "Sygnałach dnia" szefowa MEN Anna Zalewska.
rozwiń zwiń