Polacy z Irkucka. Młodzi wyjeżdżają, starsi im pomagają

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 14:59
Według spisu powszechnego z 2010 roku w obwodzie irkuckim jest 1364 Polaków, ale te statystyki nie uwzględniają osób, które deklarują, że są Rosjanami, ale mają rodzinne związki z Polską.
Audio
  • Jak się żyje Polakom w Irkucku (W samo południe/Jedynka)
Irkuck
IrkuckFoto: E. Poźniak/PR

Szacunkowo w 700-tysięcznym Irkucku, stolicy wschodniej Syberii, co drugi mieszkaniec ma związki z Polską bądź zna osobę związaną z naszym krajem.

Jednak język polski na ulicach Irkucka najczęściej słyszy się latem, kiedy do miasta przyjeżdża wielu turystów. Potomkowie Polaków mówią najczęściej po rosyjsku, my rozmawialiśmy z tymi nielicznymi, którzy pielęgnują pamięć o dawnej ojczyźnie. Wielu młodych deklaruje, że chciałoby przyjechać do Polski na studia.

- Mam plany, by latem pojechać do Polski i wrócić, a potem zobaczymy, być może będę robić w Polsce magisterium - mówi Maria Łoszanina, studentka polonistyki na Uniwersytecie Irkuckim.

Konsul Generalny w Irkucku Krzysztof Świderek przyznaje natomiast, że potencjalnym wyjazdem do Polski interesuje się nie tylko młodzież. - Większość to osoby w wieku 40, 50 i 60 lat oraz młodsze pokolenie. W niektórych przypadkach o wyjazd dzieci i wnuków zabiegają starsi ludzie, którym nie udało się przeprowadzić do Polski - tłumaczy.

Podczas przygotowywania materiału zajrzeliśmy na lekcję polskiego. Czego uczą się najmłodsi? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Przygotowali: Edyta Poźniak i Piotr Pogorzelski

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 12.09

mg/pg

Czytaj także

Polska wieś Wierszyna

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 00:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy, którzy zapisali się w historii Syberii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 09:41
Bajkał to najgłębsze i najbardziej tajemnicze jezioro na świecie. Jako pierwsi dokładnie zbadali je Polacy, a konkretnie polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Wiktor Godlewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy z Syberii coraz częściej wyjeżdżają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 11:49
W poniedziałek w życie weszła ustawa o repatriacji, która umożliwia przyjazd do Polski na stałe osobom polskiego pochodzenia. Ustawa to dziejowa sprawiedliwość, ponieważ potomkowie osób przymusowo wywiezionych na Syberię po raz pierwszy mają tak szerokie wsparcie państwa w powrocie i zaadoptowaniu się do warunków życia w kraju.
rozwiń zwiń