Reparacje wojenne od Niemiec. Wiceszef MON: tu przedawnienia nie ma

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 12:49
- Nasze domaganie się rekompensaty, czy reparacji jest w istocie wołaniem o zadośćuczynienie za krzywdy, które zostały wyrządzone przez państwo niemieckie w czasie II wojny światowej - mówi w audycji "W samo południe" prof. Wojciech Fałkowski. 
Audio
  • Prof. Wojciech Falkowski: mamy szansę na uzyskanie zadośćuczynienia od Niemiec (W samo południe/Jedynka)
Prof. Wojciech Falkowski
Prof. Wojciech FalkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Kwestię uzyskania ewentualnych odszkodowań wojennych od Niemiec poruszył w lipcu prezes PiS Jarosław Kaczyński, który mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne. W podobnym tonie wypowiadał się też szef MON Antoni Macierewicz. Władze w Berlinie podkreślają tymczasem, że Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową, ale kwestię niemieckich reparacji dla Polski uważają za ostatecznie uregulowaną.

Wiceminister obrony narodowej mówi, że nie ulega wątpliwości, iż wszelkiego rodzaju dyskusje o reparacjach zaczynają się od poziomu moralnego. - Czyli od tego, co stało się 70 lat temu. I tu przedawnienia nie ma. Nie ze względów prawnych, tylko właśnie z powodów moralnych - podkreśla gość Jedynki.  

- A podstawa moralna jest jasna. Krzywda, którą państwo niemieckie wyrządziło Polsce i Polakom jest tak duża i tak bolesna, że jej skutki są widoczne do dzisiaj - ocenia prof. Fałkowski i dodaje, że w jego opinii mamy szansę na uzyskanie zadośćuczynienia od Niemiec, ale musimy jasno pokazać, co wydarzyło się w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej i przekazać jasny komunikat na ten temat opinii światowej.

Wojciech Fałkowski zdradził także, czy zaskoczyła go decyzja prezydenta dotycząca tego, że 15 sierpnia nie będą wręczane nominacje generalskie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Wojciech Fałkowski (wiceminister obrony narodowej)

Data emisji: 11.08.2017

Godzina emisji: 12.13

kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski. Arkadiusz Mularczyk: to decyzja Jarosława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 22:09
- Podjęcie obecnie sprawy reparacji od Niemiec za straty wyrządzone Polsce w wyniku drugiej wojny światowej to decyzja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w sobotę poseł Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że sprawa dochodzenia odszkodowań to kwestia lat.
rozwiń zwiń