Stefan Wyszyński, Jan Paweł II i ich wpływ na "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 13:48
- Prymas Polski Stefan Wyszyński swoim nauczaniem chronił Polaków przed komunistyczną wizją człowieka. Z kolei Jan Paweł II pozwolił nam uwierzyć, że komuniści nie muszą funkcjonować w przestrzeni publicznej – powiedział na antenie Jedynki prof. Jan Żaryn, senator PiS.
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o działalności Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II (W samo południe/Jedynka)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Gdańsku i w Gdyni odbywają się dziś główne obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, na mocy których we wrześniu 1980 roku utworzono Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". O tym, jak duży wpływ na te wydarzenia miała działalność prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II mówił gość audycji "W samo południe" prof. Jan Żaryń, senator PiS.

- Bez wątpienia prymas Stefan Wyszyński swoim nauczaniem wzmacniał naród polski i chronił go przed komunistyczną wizją człowieka. On wiedział, że dobrych Polaków trzeba nasycić polskością, żeby przetrwali, a nie ginęli. Program Wielkiej Nowenny i Roku Milenijnego był z kolei zanurzeniem ówczesnych Polaków w pokładach polskiej historii, w której kościół i naród stanowią partnerstwo w dziejach. Pamiętam takie zdanie Zygmunta Zielińskiego: nie byłoby pokolenia Solidarności, gdyby nie przeżycie Wielkiej Nowenny i Roku Milenijnego, które nas wyzwoliły z tego stalinowskiego pokładu antyludzkiej edukacji - powiedział Jan Żaryn.

Gość Jedynki dodał, że "Jan Paweł II przybywając z kolei do Polski w czerwcu 1979 roku uczynił bardzo wiele, byśmy się z jednej strony policzyli, a z drugiej odkryli, że możliwe jest, by w przestrzeni publicznej nie było komunistów". - To był fenomen zupełnie nieodgadniony. To dało olbrzymią siłę w kontekście pokusy wolności. Jan Paweł II mówił za nas to, co sami chcielibyśmy usłyszeć i czego powiedzieć nie mogliśmy - dodał Żaryn.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Rafał Porzeziński

Goście: Jan Żaryn (senator PiS)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 12.13

koz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 06:00
Był wybitnym przywódcą duchowym i mężem stanu, autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.
rozwiń zwiń