X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stefan Wyszyński, Jan Paweł II i ich wpływ na "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 13:48
- Prymas Polski Stefan Wyszyński swoim nauczaniem chronił Polaków przed komunistyczną wizją człowieka. Z kolei Jan Paweł II pozwolił nam uwierzyć, że komuniści nie muszą funkcjonować w przestrzeni publicznej – powiedział na antenie Jedynki prof. Jan Żaryn, senator PiS.
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o działalności Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II (W samo południe/Jedynka)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Gdańsku i w Gdyni odbywają się dziś główne obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, na mocy których we wrześniu 1980 roku utworzono Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". O tym, jak duży wpływ na te wydarzenia miała działalność prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II mówił gość audycji "W samo południe" prof. Jan Żaryń, senator PiS.

- Bez wątpienia prymas Stefan Wyszyński swoim nauczaniem wzmacniał naród polski i chronił go przed komunistyczną wizją człowieka. On wiedział, że dobrych Polaków trzeba nasycić polskością, żeby przetrwali, a nie ginęli. Program Wielkiej Nowenny i Roku Milenijnego był z kolei zanurzeniem ówczesnych Polaków w pokładach polskiej historii, w której kościół i naród stanowią partnerstwo w dziejach. Pamiętam takie zdanie Zygmunta Zielińskiego: nie byłoby pokolenia Solidarności, gdyby nie przeżycie Wielkiej Nowenny i Roku Milenijnego, które nas wyzwoliły z tego stalinowskiego pokładu antyludzkiej edukacji - powiedział Jan Żaryn.

Gość Jedynki dodał, że "Jan Paweł II przybywając z kolei do Polski w czerwcu 1979 roku uczynił bardzo wiele, byśmy się z jednej strony policzyli, a z drugiej odkryli, że możliwe jest, by w przestrzeni publicznej nie było komunistów". - To był fenomen zupełnie nieodgadniony. To dało olbrzymią siłę w kontekście pokusy wolności. Jan Paweł II mówił za nas to, co sami chcielibyśmy usłyszeć i czego powiedzieć nie mogliśmy - dodał Żaryn.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Rafał Porzeziński

Goście: Jan Żaryn (senator PiS)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 12.13

koz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak