Reforma edukacji. "Problem nie w strukturze, a w akcentach"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 13:40
- W naszym proteście zwracamy uwagę, że istotniejsze jest to, kto i czego będzie uczył młodzież, niż to, czy będzie to model gimnazjalny czy 8-letni - mówi Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Audio
  • Szef ZNP Sławomir Broniarz o reformie edukacji (W samo południe/Jedynka)
Sławomir Broniarz
Sławomir BroniarzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie radio

Poniedziałek, kiedy to w szkołach w całej Polsce znów zabrzmiał dzwonek na lekcje, gość radiowej Jedynki uważa za zły dzień dla polskiej edukacji. - Rodzi się pytanie, po co w ogóle jest ta reforma, skoro dotychczasowy model edukacyjny, ten zarysowany w systemie gimnazjalnym, działa całkiem sprawnie - przekonuje Sławomir Broniarz.

Szef ZNP nie zgadza się również z argumentami Ministerstwa Edukacji Narodowej, że likwidacja gimnazjów wpłynie korzystnie na emocje i bezpieczeństwo uczniów. - Likwidujemy gimnazja, ale nie likwidujemy gimnazjalistów. Młodzież z całym bagażem swoich problemów, rozwoju psycho-fizycznego, ze swoimi emocjami i całą motoryką wejdzie do szkoły, w której na korytarzu spotka się z dziećmi 6-, 7-letnimi. A w gimnazjum mieli do czynienia ze swoimi rówieśnikami - tłumaczy Broniarz.

Gość audycji krytycznie ocenia również część reformy edukacji dotyczącą szkół branżowych. A czy jest coś, co uważa za zmianę na lepsze? Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Sławomir Broniarz (przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego)

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 12.14

pg/mg

Czytaj także

Manifestacja przed MEN pod hasłem "Szkoła jest nasza". ZNP: udział wzięło 400 osób

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:55
Pod hasłem "Szkoła jest nasza" protestowali w poniedziałek, w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego, przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej, przeciwnicy reformy edukacji. Zapowiedzieli monitorowanie wprowadzanych zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalewska: pojawi się 10 tysięcy nowych miejsc pracy dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 09:54
- Przekształcenie generują dodatkowe miejsca pracy, pojawi się prawie 10 tys. dodatkowych miejsc pracy dla nauczycieli - oświadczyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
rozwiń zwiń