Gabriela Lenartowicz: rząd plącze się ws. Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 14:21
- Do niedawna słyszeliśmy, powtarzała to również premier Szydło, że powodem wycinki puszczy jest kornik. Potem okazało się, że nie kornik, tylko kwestie bezpieczeństwa - mówi w radiowej Jedynce Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • Gabriela Lenartowicz o posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej (W samo południe/Jedynka)
Gabriela Lenartowicz
Gabriela LenartowiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek po południu w Luksemburgu rozpocznie się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki Puszczy Białowieskiej. Polskę reprezentować będą minister środowiska Jan Szyszko i dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

- Nie będzie to rozstrzygnięcie w przedmiocie sporu, tylko w sprawie zastosowania środka zabezpieczającego. Tym środkiem jest właśnie wstrzymanie wycinki do czasu rozstrzygnięcia, motywowane przez Trybunał tym, że mogą do tego czasu powstać niepowetowane szkody dla środowiska. Na zarządzenie wstrzymania wycinki Polska, ustami ministra Szyszki, zareagowała oświadczeniem, że nie będzie go przestrzegać, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii. W związku z tym Trybunał chce wysłuchać stron ws. tego tymczasowego zabezpieczenia - tłumaczy Gabriela Lenartowicz. 

W audycji posłanka PO przekonywała, że argument związany z ochroną bezpieczeństwa publicznego, na który powołuje się polski rząd przy wycince puszczy, jest nieprawdziwy oraz komentowała poniedziałkową wypowiedź wicepremiera Piotr Glińskiego, że "akurat w sprawie Puszczy Białowieskiej on by odpuścił".

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Gabriela Lenartowicz (PO)

Data emisji: 11.09.2017

Godzina emisji: 12.17

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Szyszko: stawię się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. "Muszę bronić honoru polskiej nauki i leśnictwa"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 12:51
- Stawię się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości 11 września, tak jak Trybunał sobie życzy - powiedział minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że musi bronić honoru polskiej nauki, polskiego leśnictwa i ludzi mieszkających w pobliżu Puszczy Białowieskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Jan Szyszko przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 06:44
Już dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zajmie się sprawą Puszczy Białowieskiej. Szef resortu środowiska Jan Szyszko przed unijnymi sędziami przedstawi polskie stanowisko dotyczące prac w Puszczy. Rozprawa zaplanowana jest na 15.00. 
rozwiń zwiń