54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. "Polskie Radio trzyma rękę na pulsie"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 13:53
Wśród nagrodzonych po koncercie "Debiuty" na opolskim festiwalu są muzycy, których jedynkowym słuchaczom przedstawiać nie trzeba. Już wcześniej byli oni bowiem promowani na naszej antenie.
Audio
  • "Polskie Radio trzyma rękę na pulsie" (W samo południe/Jedynka)
  • Relacja Marcina Kusego z pierwszego dnia 54. festiwalu w Opolu (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Drugi dzień 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (materiał Martyny Podolskiej)
  • Drugi dzień 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (materiał Anny Will)
  • Drugi dzień 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (materiał Martyny Podolskiej)
Zespół Moa
Zespół MoaFoto: PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński
W piątek (15.09) wieczorem rozpoczął się 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Wydarzenie otworzył koncert podsumowujący 50-lecie pracy Maryli Rodowicz. W programie "Wariatka tańczy - 50 lat na scenie" znalazły się największe przeboje artystki w nowych aranżacjach i nowych interpretacjach.

- Według mnie był to koncert bardzo udany, m.in. przyczynili się do tego przewodnicy po tym wydarzeniu - nasi radiowi koledzy - Maria Szabłowska i Marcin Kusy. Powiada się, że Maryla Rodowicz zdobyła tak silną pozycję na scenie polskiej piosenki dzięki pomysłowi na siebie, sile przebicia i kondycji fizycznej. Ale także dzięki odwzajemnionej miłości do swojej publiczności - stwierdziła Anna Will.

"Polskie Radio stawia na najlepszych"

W piątek wieczorem odbył się również koncert "Debiuty". Telewizja Polska po raz kolejny stworzyła możliwość zaprezentowania się na opolskiej scenie młodym artystom, komponującym własną, różnorodną  muzykę. O wyborze najlepszego debiutu zadecydowało zarówno jury, jak i widzowie, głosujący poprzez SMS-y i aplikację.

Koncert "Debiuty" był na pewno wielką radością dla Polskiego Radia. Mamy powody, żeby świętować, bo główną nagrodę zdobył zespół Moa z Martą Fitowską, która swoim wdziękiem i talentem podbiła serca piosenką "Ile udźwignie niebo".

- To utwór świetnie znany słuchaczom radiowej Jedynki. Dla nas to potwierdzenie, że Polskie Radio trzyma rękę na pulsie i stawia na najlepszych. Przypomnę - na przełomie lipca i sierpnia to właśnie zespół Moa został przez nas zaproszony na trasę koncertową do Chin, w ramach projektu promowania polskiej ambitnej muzyki wśród chińskiej publiczności - wskazał dyrektor-redaktor naczelny radiowej Jedynki Rafał Porzeziński.

- Kolejną miłą niespodzianką była nagroda publiczności dla zespołu Ogień za "Mary Jane". To także kompozycja nieobca jedynkowym słuchaczom - podkreślił dyrektor.

Co nas czeka w sobotę wieczorem?

W sobotę wieczorem (16.09) będzie można obejrzeć jeden z najstarszych koncertów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu - "Premiery". Największe gwiazdy współczesnej sceny rozrywkowej będą rywalizowały o tytuł najlepszej Premiery roku.

Wystąpią: Zakopower, Monika Lewczuk feat. Antek Smykiewicz, Pectus, Katarzyna Cerewicka, Formacja Nieżywych Schabuff, Lanberry, Krzysztof Kiljański, Izabela Trojanowska, Patrycja Zarychta, Szymon Wydra, Omen, Marek Kościkiewicz De Mono i NaVi.

O godz. 22.35 rozpocznie się zaś koncert legendy polskiego kabaretu Jana Pietrzaka, który - wraz z młodymi artystami - wykona swoje słynne utwory oraz poprowadzi publiczność, wraz ze swoją opowieścią, z "PRL-u do Polski".

- Dodatkową radością dla nas, dla radiowej Jedynki, dla Polskiego Radia, jest to, że na scenie znajdą się m.in. młodzi wykonawcy ze sceny piosenki Polskiego Radia, która w tym roku koncertem ku czci Jana Pietrzaka zachwyciła go rozmaitymi aranżacjami - powiedział Porzeziński.

- W Opolu nie zabraknie też naszego nowego autora Lecha Makowieckiego ("Tu jest muzyka" - "Wieczór z historią"), który z zespołem ZAYAZD wesprze pana Janka - dodał.

O koncercie opowiedział w audycji "W samo południe" sam Jan Pietrzak. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Data emisji: 16.09.2017

Godzina emisji: 12.14

kk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakończył się 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 23:00
100 artystów, 150 utworów i orkiestra na 100 instrumentów. Za nami Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.
rozwiń zwiń