Rozpoczynają się ferie zimowe. Szef GITD zapewnia: kontroli autobusów będzie sporo

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:42
Podczas trwających do 25 lutego ferii w kolejnych województwach Inspekcja Transportu Drogowego będzie szczegółowo kontrolować autokary przewożące dzieci.
Audio
  • Alvin Gajadhur o wzmożonych kontrolach autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek (W samo południe/Jedynka)
Funkcjonariusze policji z Wydziału Ruchu Drogowego KWP podczas kontroli autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek w Szczecinie.
Funkcjonariusze policji z Wydziału Ruchu Drogowego KWP podczas kontroli autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek w Szczecinie. Foto: PAP/Marcin Bielecki

 - Widać, że niektórzy przewoźnicy próbują ryzykować. Myślą, że nie będzie kontroli. Mogę zapewnić, że kontroli autobusów będzie naprawdę sporo - zapowiedział Alvin Gajadhur, szef Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak dodał gość radiowej Jedynki, sprawdzanie stanu technicznego autokarów i kondycji kierowców będzie odbywać się zarówno przed ich wyjazdem, jak i na trasach komunikacyjnych.  

- Dla przykładu Mazowsze: tutaj kontrole rozpoczęły się już od piątku. Sprawdziliśmy w godzinach popołudniowych siedem autokarów. Dzisiaj rano kolejne siedem autokarów. Na szczęście te 14 autokarów było w dobrym stanie technicznym, a ich kierowcy byli trzeźwi i wypoczęci - powiedział Główny Inspektor Ruchu Drogowego

Jednak jak wskazał Alvin Gajadhur, przeprowadzone do tej pory kontrole w województwie śląskim wykazały nieprawidłowości. - Tam niestety było dużo gorzej. Na 13 kontroli autobusów wydaliśmy siedem mandatów karnych, wszczęliśmy dwa postępowania administracyjne. Pojazdy nie były właściwie oznakowane. W jednym przypadku kierowca nie rejestrował swojego czasu pracy, w dwóch przypadkach kierowcy jeździli zbyt szybko - wyliczył Gajadhur.

Zatrzymano też dwa dowody rejestracyjne - przyznał szef Inspekcji Transportu Drogowego. - Jeden niedopuszczony pojazd zatrzymaliśmy na drodze krajowej nr 81 w Skoczowie. W pojeździe stwierdzono nadmierny luz układu kierowniczego i wycieki płynów eksploatacyjnych. Inspektorzy podjęli decyzję o zatrzymaniu autokaru, a dzieci musiały czekać na pojazd zastępczy - wyjaśnił.

Alvin Gajadhur zauważył, że dzięki kontrolom przewoźnicy coraz większą uwagę zwracają na stan pojazdów i kondycję kierowców. W większości przypadków, przewoźnicy i kierowcy są przygotowani, że pojazd będzie skontrolowany i po prostu nie chcą się narażać na konsekwencje, a rodziców i dzieci na nerwy. Świadczą o tym statystyki z ubiegłorocznych ferii.

- Na 1177 skontrolowanych autokarów, zatrzymaliśmy 47 dowodów rejestracyjnych. To jest cztery procent, czyli co 25. pojazd. Natomiast pojazdów w fatalnym stanie było osiem, czyli niespełna jeden procent - wytłumaczył Gajadhur i podkreślił, że to znacznie lepszy wynik niż wśród autobusów miejskich, czy nawet gimbusów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Cegielski

Goście: Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego)

Godzina emisji: 12.05

Data emisji: 13.01.2018

dad/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rozpoczynają się zimowe ferie. ITD zapowiada szczegółowe kontrole autokarów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 17:11
W ferie odbędzie się blisko 4 tysiące kolonii i zimowych wyjazdów dla dzieci i młodzieży, z czego 150 to wyjazdy zagraniczne. Podczas ferii trwających do 25 lutego w kolejnych województwach Inspekcja Transportu Drogowego będzie szczegółowo kontrolować autokary przewożące dzieci - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń