Dr Agnieszka Rymsza: system jednego procenta nie jest systemem doskonałym. Odeszliśmy od pierwotnego założenia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:45
- System jednego procenta nie jest systemem doskonałym. Przez te kilkanaście lat jego funkcjonowania odeszliśmy od pierwotnego założenia, którym było wspieranie organizacji pożytku publicznego. Obecnie większość pieniędzy trafia na tzw. "subkonta" - powiedziała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Rymsza, zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Audio
  • Agnieszka Rymsza o problemach systemu przekazywania 1 proc. podatku (W samo południe/Jedynka)
Dr Agnieszka Rymsza
Dr Agnieszka RymszaFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

Z możliwości przekazania jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego skorzystała w ubiegłym roku połowa uprawnionych obywateli. Odsetek ten z roku na rok jest coraz wyższy, co może cieszyć, ale sam system nie działa zgodnie z intencją ustawodawcy. 

W założeniu pieniądze miały trafiać do różnorodnych organizacji i wspierać wszechstronny rozwój we wszystkich dziedzinach życia publicznego. Jak wynika z danych z 2016 r. przedstawionych przez zastępcę dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego, lwia część środków konsumowana jest przez kilka największych podmiotów.

150 z 660 milionów uzbieranych w ten sposób pieniędzy zasiliło konta fundacji "Zdążyć z pomocą", a 1/3 wszystkich środków trafiła do czterech największych organizacji. Wynika to między innymi z możliwości wyznaczenia indywidualnego subkonta na które trafi jeden procent. Co, choć znacząco poprawia sytuację konkretnych potrzebujących, nie jest systemową odpowiedzią na problemy, którym sprostać miał ten system.

Zdaniem dr Agnieszki Rymszy wynika to między innymi z błędnego przekonania, że pieniądze, którymi zarządzamy są nasze i traktujemy przekazanie jednego procenta jak darowiznę. Przekazujac jeden procent podatku nie dysponujemy własnymi pieniędzmi. To są pieniądze publiczne, należne państwu. Państwo pozwala nam decydować, gdzie ten jeden procent publiczny trafi, natomiast nie są to środki, które wykładamy z własnej kieszeni - przypomniała na antenie radiowej Jedynki. 

Listę organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Więcej na temat zagadnienia wspierania organizacji pożytku publicznego oraz o działalności i planach Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w całej rozmowie. Zapraszamy od odsłuchania. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: dr Agnieszka Rymsza (zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego)

Godzina emisji: 12.15

Data emisji: 15.01.2018

rr/abi

Czytaj także

Raj podatkowy czy "piekło nieuczciwości podatkowej"? KE chce walczyć z oszustami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:14
- Bruksela stwierdziła, że należy spróbować wypracować wspólne podejście do tzw. rajów podatkowych. Sama nazwa jest mało trafiona, gdyż raj w naszej kulturze kojarzy się z czymś dobrym. Należałoby pewnie mówić o "piekle nieuczciwości podatkowej" - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Finansów wprowadza minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 13:51
Za tydzień wchodzi w życie nowy, minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych. Chodzi o biurowce, galerie handlowe czy hipermarkety, których wartość przekracza 10 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie jest ta rewolucja gospodarcza, której potrzebuje Polska"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 10:29
– Jest tylko jedna merytoryczna opozycja w Polsce, to Kukiz'15. Byliśmy od początku otwarci na dyskusję, ale Prawo i Sprawiedliwość nie chciało dyskutować – przekonywał na antenie radiowej Trójki Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu (Kukiz'15).
rozwiń zwiń