X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Będzie realna pomoc dla frankowiczów?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 13:25
Nie było możliwości ocenić w momencie zawierania takiej umowy skali ryzyka i skutków - powiedział dr Artur Bartoszewicz z SGH o udzielanych przez banki kredytach walutowych. Jego zdaniem, produkty te trudno w ogóle nazywać kredytami.
Audio
  • Dr Artur Bartoszewicz o kredytach walutowych i pomocy frankowiczom (Jedynka/W samo południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: photofriday/Shutterstock.com

Po kilku miesiącach przerwy, posłowie wracają do pracy nad ustawami dotyczącymi frankowiczów. W podkomisji są trzy propozycje: prezydencka, PO i Kukiz’15. Pierwsza z nich ma poparcie rządu. Czy prezydencki projekt będzie ratunkiem dla frankowiczów?

- To nie będzie rozwiązanie problemu. To będzie tylko i wyłącznie próba złagodzenia negatywnych skutków, które zaistniały w obszarze zawarcia umów, które nie powinny zostać nigdy realizowane na rynku - powiedział dr Artur Bartoszewicz. - To są instrumenty finansowe wysokiego ryzyka. Takiego ryzyka, o którym nie był informowany uczestnik umowy - dodał ekonomista. Zaznaczył, że projekt prezydenta dotyka tylko jednego aspektu - nienależnie pobranego spreadu.

Gość Jedynki wskazał, że instrumenty te mają tyle zmiennych, które kształtują łączne zobowiązanie, że nie można mówić wprost, że to jest czysty kredyt bankowy, czy kredyt hipoteczny. Wyraził też wątpliwość, czy pracownicy banków wówczas i dziś, byliby w stanie wytłumaczyć, w jakiś sposób powstaje to zobowiązanie i od czego jest zależne.

Ekspert wyjaśnił też, dlaczego zdolność kredytowa klienta banku zmieniała się zależnie od waluty i ocenił, czy możliwe jest rozwiązanie problemu frankowiczów bez załamania systemu bankowego. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista SGH)

Godzina emisji: 12.18

Data emisji: 26.02.2018

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm rozpoczął prace nad prezydenckim projektem ws. pomocy dla frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 10:28
Na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy, który ma pomóc finansowo posiadaczom kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. 
rozwiń zwiń