Wojciech Myślecki: w kwestii pojednania polsko-izraelskiego potrzebujemy mocnego akcentu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:24
- Tryb wprowadzenia nowelizacji ustawy o IPN był nieprzemyślany i źle przygotowany - powiedział dziś (16.03) na antenie radiowej Jedynki Wojciech Myślecki. Wrocławski działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, był gościem audycji "W samo południe".
Audio
  • Dr Wojciech Myślecki o stosunkach polsko-izraelskich (W samo południe/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Dawny opozycjonista wiele uwagi poświęcił kwestii nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i towarzyszącym tej sprawie napięciom w stosunkach polsko-izraelskich.

- Ta sprawa w tej chwili wróciła, po 50 latach od wydarzeń Marca'68, które były niesłychanie ważną cezurą w stosunkach polsko-żydowskich - powiedział Wojciech Myślecki - Jednak reakcja strony izraelskiej jest zaskakująca i niesłychana.

Pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej zwrócił uwagę, że pojednanie to bardzo długi proces. - W tej sprawie potrzebny jest bardzo mocny akcent, taki jakim był choćby list biskupów polskich do niemieckich w związku z procesem pojednania między narodem polskim i niemieckim. Nie widzę jednak, żeby były jasno zdefiniowane ośrodki, po żadnej stronie konfliktu, które byłyby gotowe do wykonania takiego gestu - podkreślił Myślecki.

Gość Jerzego Jachowicza mówił również o sprawie aresztowania domniemanych zabójców byłego premiera, Piotra Jaroszewicza. - Po pierwsze nie wiem, czy to są prawdziwi sprawcy. A jeśli nawet, to oni byli tylko wykonawcami, mózg był gdzie indziej. Niestety ta sprawa to kolejny przykład słabości naszego wymiaru sprawiedliwości. Ta sprawa jest bardzo  tajemnicza. Sięga jeszcze do początków PRL w Polsce - mówił gość radiowej Jedynki.

Doktor Myślecki komentował również uchwalenie przez sejm tzw. ustawy degradacyjnej. Ocenił też obecny stan polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Jest niedopuszczalne, żeby różne grupy interesu, ludzie skupieni w zawodowych korporacjach odwoływali się, broniąc swych partykularnych interesów, do zagranicznych ośrodków - mówił Myślecki. - To jest tradycja Targowicy, nie możemy na to pozwalać - podkreślił działacz demokratycznej opozycji z czasów PRL.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi:  Jerzy Jachowicz

Gość: Wojciech Myślecki (działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 12.20

ms/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Wypych o stosunkach polsko-izraelskich: najważniejsze, że usiedliśmy do wspólnego stołu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 14:01
- Najważniejsze, że w ogóle usiedliśmy do wspólnego stołu - powiedziała posłanka PiS, Małgorzata Wypych komentując pierwsze spotkanie polsko-izraelskiej grupy roboczej. Małgorzata Wypych goszcząc w radiowej Jedynce skomentowała również wybór prof. Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - To gwarantuje, że stanowisko polskiego rządu będzie słyszalne również sali plenarnej Parlamentu Europejskiego - powiedziała posłanka PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA wprowadzą sankcję wobec polskich władz? Wiceszef MSZ: nie było żadnego ultimatum

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 08:48
- Strona amerykańska ma swoje wątpliwości, ale nie ma w naszych kontaktach języka ultimatów; informacje o "szlabanie" dla polskich władz to nieprawda - powiedział wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, odnosząc się do informacji Onetu, zgodnie z którymi Amerykanie wprowadzili sankcje wobec polskich władz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin o "fake news" ws. relacji Polski z USA: próba wywołania niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 07:49
- Wnioskuję, że cała operacja była bardzo dobrze przygotowana, jako uderzenie w polski rząd i próba wywołania dużego niepokoju w polskim społeczeństwie, ponieważ bardzo cenimy sobie dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, jest to gwarancja naszego bezpieczeństwa - mówił o "fake news" Onet.pl nt. relacji Polski z USA szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. 
rozwiń zwiń