X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: mamy bardzo dobrą konstytucję, trzeba jej tylko przestrzegać, a nie uchwalać nowe prawo

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 13:33
- Mamy bardzo dobrą konstytucję i nie ma żadnej potrzeby, żeby ją zastępować nowym aktem prawnym – mówił dziś na antenie Polskiego Radia dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Był on gościem audycji "W samo południe" nadawanej przez radiową Jedynkę.
Audio
  • Dr Ryszard Piotrowski o debacie konstytucyjnej (Jedynka/W samo południe)
Dr Ryszard Piotrowski uważa, że obecna konstytucja jest bardzo dobra
Dr Ryszard Piotrowski uważa, że obecna konstytucja jest bardzo dobraFoto: PAP/Leszek Szymański

Gość Wojciecha Dąbrowskiego odniósł się do planów uchwalenia nowej ustawy zasadniczej w Polsce. Pomysł przyjęcia nowej konstytucji 11 listopada tego roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj, lansuje prezydent Andrzej Duda.

- Moim zdaniem mamy dobrą konstytucję, powinniśmy szanować ją, trzymać się jej postanowień i pilnować, żeby nie była naruszana. Dopiero potem można mówić o ewentualnych zmianach – powiedział gość radiowej Jedynki.

- Weszliśmy do NATO i UE właśnie na podstawie przepisów tej konstytucji. Konstytucja stwarza niezbędną przestrzeń dla wolności obywateli – mówił dr Piotrowski. - Zmienianie konstytucji ma sens, jeśli mamy nowe pomysły na zapewnienie swobód obywatelom. Moim zdaniem takich pomysłów teraz nie ma. Konstytucja zawiera bardzo dobre mechanizmy wzajemnego kontrolowania i ograniczania się władz. One w praktyce nie działają, ale to nie jest wina samej konstytucji – pokreślił wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie rozmowy Ryszard Piotrowski przyznał, że oczywiście konstytucja ma pewne wady. - Na przykład w kwestii trybu powoływania sędziów Trybunału Konstytucyjnego – powiedział dr Piotrowski. - Ale to są szczegółowe kwestie i nie jest to powód, by po pierwsze, łamać konstytucję lub domagać się uchwalenia nowej ustawy zasadniczej. To, że minęło dwadzieścia lat od czasu uchwalenia obecnej konstytucji to żaden argument. Konstytucja francuska, żeby nie wspomnieć amerykańskiej, obowiązuje o wiele dłużej – podkreślił gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi:  Wojciech Dąbrowski

Gość: dr hab. Ryszard Piotrowski (konstytucjonalista UW)

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 12.15

ms/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Lenz: poprzednią konstytucję ucieraliśmy około 5 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 13:01
- Dzisiaj jesteśmy w sytuacji ostrego podziału. Czujemy to wszyscy na co dzień. Pytanie, czy to jest dobry moment, aby dokonywać zmiany najważniejszej ustawy, jaką jest konstytucja - mówił w radiowej Jedynce Tomasz Lenz z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest jeszcze szansa na zgodę ws. konstytucji?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 09:27
W Gdańsku rozpoczynają się publiczne konsultacje przed referendum dotyczącym kierunków zmian w konstytucji. To efekt zapowiedzi prezydenta, który chce zorganizować plebiscyt otwierający drogę do zmian w ustawie zasadniczej. Debatę pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?" organizuje NSZZ "Solidarność" we współpracy z Kancelarią Prezydenta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent o referendum ws. konstytucji: trzeba wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za Polskę

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:48
- Wierzę, że jeszcze w tym roku odbędzie się referendum w sprawie zmian w konstytucji - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Szamotuł (woj. wielkopolskie). Opowiedział się jednocześnie za przygotowaniem nowej ustawy zasadniczej.
rozwiń zwiń