Czy Francja może stać się pomostem między Rosją a Europą?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 14:24
- Przyjazd prezydenta Francji do Petersburga pokazuje nową dynamikę w relacjach Rosji i Europy - stwierdził na antenie Jedynki Szymon Kardaś, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Audio
  • Szymon Kardaś o wizycie Emmanuela Macrona w Rosji (W samo południe/Jedynka)
Emmanuel Macron i Władimir Putin
Emmanuel Macron i Władimir PutinFoto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Prezydenci Rosji i Francji - Władimir Putin i Emmanuel Macron rozmawiali w czwartek w Sankt Petersburgu o sytuacji wokół porozumienia nuklearnego z Iranem. Putin uznał, że należy je utrzymać. Obaj liderzy zapewnili, że w kwestii Ukrainy potrzebne jest wdrażanie porozumień mińskich. 

- Polityka amerykańska, w ostatnim czasie, pokazuje bardzo ciekawą dynamikę i to jest coś, co sprzyja Federacji Rosyjskiej. Rosjanom nie tylko udaje się wykorzystać pewne instrumenty do dzielenia Europejczyków, ale decyzje Waszyngtonu, np. w kontekście Iranu, uderzają już w więzi transatlantyckie. Wizyta Emmanuela Macrona jest zatem doskonałą okazją, by podkreślić, że mamy do czynienia z Rosją i konstruktywnie myślącą Europą, a z drugiej strony z nieodpowiedzialną polityką USA. Jestem pewien, że Rosjanie będą wykorzystywać ten element w najbliższym czasie - powiedział Szymon Kardaś.

Gość Jedynki dodał, że "sam fakt, że Emmanuel Macron przyjeżdża do Petersburaga, w pewnym sensie pokazuje nową dynamikę w relacjach Moskwy i Europy". - To oczywiście nie oznacza zniesienia sankcji w stosunku do Rosji za agresję wobec Ukrainy, ale możliwe, że Rosjanie sami będą próbowali wysłać nowy sygnał wskazujący na wolę tzw. deeskalacji w kontekście tego kraju - dodał ekspert.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Prowadzi:  Magdalena Skajewska

Gość: Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 26.05.2018

Godzina emisji: 12.34

koz/abi

Czytaj także

Co czeka polsko-ukraińskie relacje? "Strona ukraińska machnęła ręką na dialog z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 20:02
- W relacjach polsko-ukraińskich jest coraz gorzej i myślę, że lepiej nie będzie - uważa Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych. - Nawet jak coś się udaje zażegnać, tak jak w polsko-żydowskiej awanturze, to zawsze uda się jeszcze coś takiego powiedzieć, że ten konflikt wybucha na nowo - mówił gość radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń