NATO liczy się z niebezpieczeństwem ze strony Rosji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 14:34
Poseł PO Czesław Mroczek zwraca uwagę, że stacjonowanie żołnierzy NATO na wschodzie Europy to odpowiedź na poczynania Rosji.
Audio
  • NATO jednak chce bronić swej wschodniej flanki (W samo południe/Jedynka)
Czesław Mroczek
Czesław MroczekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Stabilna, bezpieczna Europa to najlepsza w historii, amerykańska inwestycja na świecie - mówił w poniedziałek (28.05) w Sejmie prezydent Andrzej Duda, występując na forum Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Wskazał, że transatlantycka jedność jest ważna szczególnie teraz, gdy niektóre podmioty, w tym Rosja, testują i podważają system bezpieczeństwa tworzony przez Sojusz. Prezydent uznał, że Rosja jest najważniejszym podmiotem zagrażającym pokojowi w Europie i na świecie.

Czesław Mroczek zgadza się z opinią prezydenta. Przypomina, że już po wojnie z Gruzją stosunki z Rosją były trudne, a pogorszyły się jeszcze po inwazji na Krym w 2014 roku. - Mówił o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - podkreśla poseł. Zwraca uwagę, że mimo różnic, NATO potrafi znajdować odpowiedzi na zagrożenia. Liczy też, że obrady w Warszawie będą dobrą zapowiedzią decyzji, jakie mają zapaść podczas szczytu NATO w Brukseli w lipcu.

Co poseł sądzi o decyzji amerykańskiego senatu, który podjął prace studyjne dotyczące stałego stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Czesław Mroczek (poseł PO, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 12.16

ag/mg

Czytaj także

"Bezpieczeństwo Polski i Polaków powinno być poza jakimkolwiek sporem politycznym"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 08:16
- Bezpieczeństwo Polski i Polaków powinno być poza jakimkolwiek sporem politycznym. To jest rzecz priorytetowa, to jest rzecz kluczowa dla wszystkich Polaków i dla wszystkich tych, którzy reprezentują nasz kraj na forach międzynarodowych - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"NATO przez wiele lat ignorowało zagrożenia płynące ze strony Rosji, ale to już historia"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 08:04
- Sojusz Północnoatlantycki przez wiele lat ignorował zagrożenia płynące ze strony Rosji, ale to już historia. Dziś trwa proces wzmacniania zdolności obronnych NATO - mówił na antenie radiowej Jedynki Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 
rozwiń zwiń