Jan Ardanowski za Krzysztofa Jurgiela. "Daję mu ogromny kredyt zaufania"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 13:45
Uważam, że Jan Ardanowski jest dużo lepiej przygotowany do pełnienia tej funkcji niż minister Jurgiel - ocenił w audycji "W samo południe" zmianę ministra rolnictwa Marek Sawicki, poseł PSL i były szef tego resortu. 
Audio
  • Marek Sawicki o zmianie na stanowisku ministra rolnictwa (Jedynka/W samo południe)
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: W.Kusiński/PR

Jan Krzysztof Ardanowski będzie nowym ministrem rolnictwa. Zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Jurgiela, który 18 czerwca ustąpił wskazując na "powody osobiste".

Marek Sawicki podkreślił, że Jan Ardanowski to rolnik z doświadczeniem i w administracji rządowej i w administracji rolnej, ale także gospodarz, który prowadził własne gospodarstwo. Wskazał, że zna go od połowy lat 90., wielokrotnie z nim współpracował, był też przez pewien czas jego przełożonym w resorcie rolnictwa. - Daję mu ogromny kredyt zaufania i z nadzieją patrzę - podsumował Sawicki.

Poseł PSL przyznał, że był zdumiony, gdy stanowisko obejmował Jurgiel, a jego odejście z resortu jest zdecydowanie spóźnione. W jego opinii o rezygnacji przesądziła susza, w obliczu której minister "schował się" i nie miał pomysłu jak zareagować. - Prawdopodobnie dowiedział się od premiera, że większych środków na wsparcie rolników w tej trudnej sytuacji nie dostanie - powiedział Marek Sawicki. - Nie ma co się oglądać na premiera, budżet w ministerstwie rolnictwa nie jest mały i możliwości są duże - stwierdził. 

Gość Jedynki ocenił, że ze względu na suszę zapowiada się trudny rok w rolnictwie, wyzwaniem jest też afrykański pomór świń, który za czasów ministra Jurgiela "rozprzestrzenił się z trzech powiatów na trzy województwa". - Życzę Ardanowskiemu, żeby udało mu się nie wpuścić tej choroby w region kujawski i wielkopolski, to są zagłębia hodowli trzody chlewnej. Jeśli tam zostanie przeniesiona, to będzie tragedia - wskazał. 

Co jeszcze, zdaniem Marka Sawickiego, zepsuł minister Krzysztof Jurgiel? Jakie ma recepty na rozwiązanie problemów polskich rolników? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marek Sawicki (były minister rolnictwa, Polskie Stronnictwo Ludowe)

Data emisji: 19.06.2018

Godzina emisji: 12.12

fc/ag


Czytaj także

Poznaliśmy nazwisko nowego ministra rolnictwa. W środę zostanie powołany na członka rządu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 11:43
Jan Krzysztof Ardanowski będzie nowym ministrem rolnictwa. Poseł PiS powiedział, że przyjął propozycję premiera Mateusza Morawieckiego. 
rozwiń zwiń