Wojna handlowa między USA a Chinami. Kto wygra w tym sporze?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 14:43
Stany Zjednoczone nałożyły cła na chińskie produkty o wartości 34 mld dolarów. Pekin "odwdzięczył" się tym samym. Prezydent Xi Jinping ocenił sytuację krótko: to wojna handlowa. Gość audycji "W samo południe" Mariusz Dąbrowski, znawca Azji z Uniwersytetu w Białymstoku tłumaczył, do czego może doprowadzić gospodarczy konflikt gigantów.
Audio
W styczniu chiński eksport zanotował spory wzrost.
W styczniu chiński eksport zanotował spory wzrost.Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Mariusz Dąbrowski mówił w radiowej Jedynce, że może istnieć wrażenie, iż Stany Zjednoczone stosują politykę protekcjonistyczną, natomiast Chiny są obrońcami pewnego wolnorynkowego ładu. - W rzeczywistości liczby pokazują, że jest inaczej (...).  Do tej pory cła chińskie były średnio trzy razy wyższe niż w USA i około dwa razy wyższe niż w UE - mówi ekspert.

Zdaniem gościa audycji "W samo południe" amerykańska odpowiedź wydaje się być dążeniem do pewnej równowagi. - Po pierwsze Stany Zjednoczone być może chcą to w jakiś sposób wyrównać. Po drugie Donald Trump realizuje obietnice wyborcze - zauważa.

Specjalista do spraw Azji zwraca też uwagę, że polityka odwetowa Chin dotknie głównie okręgów wyborczych, w których wygrywał Donald Trump, a nie demokraci. - Jestem ciekaw, czy to jest chińska precyzja skierowana wobec elektoratu amerykańskiego prezydenta, czy przypadek - zastanawiał się Mariusz Dąbrowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. A w niej również między innymi o XX Światowym Zjeździe Kaszubów i o operacji Armii Krajowej "Ostra Brama".

 ***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Cegielski

Rozmawiała: Magdalena Skajewska

Gość: Mariusz Dąbrowski (znawca Azji z Uniwersytetu w Białystoku)

Data emisji: 7.07.2018

Godzina emisji: 12.12

pkur/ag


 

 

Czytaj także

Wizyta Trumpa w Chinach: kontrakty handlowe za 253 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 15:10
W czwartek, drugiego dnia swojej pierwszej wizyty w Pekinie, prezydent USA Donald Trump z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem ogłosili, że firmy z obu krajów podpisały umowy warte 253 mld USD. O wizycie Trumpa w Pekinie mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do porozumienia między USA a Chinami? Ekspertka na temat amerykańskich ceł

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 19:11
W życie weszły amerykańskie cła ochronne na stal i aluminium. W ostatniej chwili prezydent Donald Trump wstrzymał ich zastosowanie wobec Unii Europejskiej. Bariery importowe dotkną m.in. Chiny, Rosję, Turcję i Japonię. Na temat przyszłości relacji handlowych pomiędzy USA, a Państwem Środka mówiła prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firma Harley-Davidson przenosi produkcję poza USA. Donald Trump: wywieszają białą flagę

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 06:40
Prezydent Donald Trump skrytykował firmę Harley-Davidson za decyzję o przeniesieniu części produkcji poza Stany Zjednoczone. Amerykański prezydent oskarżył słynnego producenta motocykli o wywieszenie białej flagi w wojnie handlowej z Unią Europejską. 
rozwiń zwiń