Ekspert: Rosja miała wpływ na wyniki wyborów prezydenckich w USA

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 16:04
- Nie do końca wierzę, że ludzie Trumpa byli nieświadomymi uczestnikami spisku czy współpracy z Rosją, ale to będzie bardzo trudno udowodnić - powiedział na antenie Jedynki Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. W audycji "W samo południe" opowiadał o śledztwie w sprawie "Russiagate".
Audio
  • Artur Wróblewski: w śledztwie w sprawie "Russiagate" nic się nie dzieje (W samo południe/Jedynka)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA/TRACIE VAN AUKEN

W Stanach Zjednoczonych wciąż wiele emocji budzi śledztwo specjalnego prokuratora Roberta Muellera, dotyczące wpływu Rosji na wynik wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku. Ich zwycięzcą został Donald Trump i wielu przeciwników zarzuca mu współpracę z Federacją Rosyjską. Prezydent stanowczo odrzuca te oskarżenia i raz za razem krytykuje działania komisji. - Departament Sprawiedliwości powinien natychmiast przerwać dochodzenia - oświadczył Trump poprzez swoje konto na Twitterze, co wywołało dyskusję co do zamiarów prezydenta wobec Muellera. - Prezydent Trump może nakazać zwolnienie specjalnego prokuratora - powiedział Artur Wróblewski, podkreślając, że ten urząd zgodnie z prawem podlega przywódcy Stanów Zjedonoczonych.

Amerykanista podkreślił, że w śledztwie w sprawie ingerencji Rosji w wybory "nic się nie dzieje", niemniej uznał działania Rosji za jeden z czynników, który wpłynął na wynik wyborów. Pozostałe czynniki to jego zdaniem kontrowersje związane z używaniem przez Hillary Clinton prywatnej, niezabezpieczonej skrzynki e-mail do wysyłania poufnych informacji oraz sama postać prezydenta. - Ludzie chcieli kogoś takiego jak Trump - powiedział.

Artur Wróblewski stwierdził, że ciągła krytyka komisji Muellera przez Donalda Trumpa i Partię Republikańską nie wpłynie mocno na ich wyniki wyborcze. - Twardy elektorat Trumpa nie zmieni swojej opinii - powiedział gość Jedynki, którego zdaniem obecny prezydent Stanów Zjednoczonych może zostać na tym stanowisku na kolejną kadencję.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszone zostały też tematy morderstw trzech rosyjskich dziennikarzy w Republice Środkowoafrykańskiej oraz niestabilnej sytuacji polityczno-społecznej w Nikaragui.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Mokswie), Lech Miodek (były polski ambasador w krajach latynoskich) 

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 12.24

msze/ag

Czytaj także

Nikaragua: w ataku sił rządowych na kościół zginęło dwóch studentów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 06:42
Dwie osoby zginęły a 20 zostało rannych w sobotę w ataku sił rządowych na protestujących w stolicy Nikaragui Managui. Atak miał miejsce w miejscowym kościele, gdzie schronili się demonstrujący studenci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump chce się spotkać z Putinem po zakończeniu śledztwa ws. Russiagate

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 21:06
Następne spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa i rosyjskiego przywódcy Władimira Putina nie odbędzie się w 2018 roku - poinformował w środę Biały Dom. Trump zaprosił Putina do Waszyngtonu, o czym rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders informowała w czwartek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjscy dziennikarze zamordowani w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 11:47
Dziennikarze zamordowani w Republice Środkowoafrykańskiej przygotowywali materiał o rosyjskich najemnikach. Informację taką przekazał były więzień polityczny Michaił Chodorkowski.
rozwiń zwiń