Ekspert o demonstracjach w Chemnitz: państwo niemieckie zawiodło

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 14:02
- Morderstwo w Chemnitz posłużyło jako wyzwalacz tych demonstracji, jednak niechęć Niemców do rządu, zwłaszcza na wschodzie, jest olbrzymia - powiedział Artur Ciechanowicz z Zespółu Niemiec i Europy Północnej.
Audio
  • Artur Ciechanowicz o demonstracjach w Chemnitz: rząd Niemiec zawiódł (W samo południe/Jedynka)
Artur Ciechanowicz
Artur CiechanowiczFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

W Chemnitz w niemieckiej Saksonii morderstwo 35-letniego obywatela Niemiec przez imigranta wywołało szereg prawicowych demonstracji i kontrdemonstracji, które zgromadziły ponad 8 tysięcy osób. Zdaniem eksperta, tak duże protesty mają drugie dno.

- Niemcy wschodni nie zgadzają się z polityką migracyjną Angeli Merkel i zmianą kulturową, jaką niesie taka polityka. Pokazali to w ostatnich wyborach, gdzie w Saksonii Alternatywa dla Niemiec zajęła pierwsze miejsce. Niemcy ze wschodnich landów mają dość traktowania jako obywatele gorszej kategorii, a ze swojej historii są bardzo dumni - przyznał Artur Ciechanowicz. Dlatego morderstwo było iskrą, która wywołała wybuch.

W sprawie morderstwa w Chemnitz pojawiło się wiele faszywych informacji. Zdaniem Artura Ciechanowicza, odgrywają one coraz większą rolę. - Nawet Angela Merkel dała się nabrać na jednego z nich, jakoby grupa neonazistów rozpoczęła polowanie na imigrantów - powiedział gość audycji "W samo południe".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: W samo południe

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Gość: Artur Ciechanowicz (Zespół Niemiec i Europy Północnej)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 12.15

dn/ag

Czytaj także

Niemcy: notowania partii Angeli Merkel najgorsze od 12 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 16:27
Według sondażu przeprowadzonego przez instytut Emnid chadecka koalicja CDU/CSU może liczyć na 29 procent głosów wyborców. To najgorszy wynik partii od 2006 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: spada poparcie dla chadeków, rośnie AfD [Sondaż]

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 11:30
W miesiąc po porozumieniu dotyczącym polityki migracyjnej między CSU i CDU poparcie dla bloku tych chadeckich partii spadło do 29 proc., a dla antyimigranckiej AfD wzrosło do 17 proc.- wynika z najnowszego sondażu ARD-DeutschlandTrend.
rozwiń zwiń