Ekspert: w Polsce każdy może nazwać się psychologiem. Najwyższa pora to zmienić

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 13:03
- Pod względem usług psychologicznych Polska to dziki zachód. Zostać psychologiem nie jest łatwo, ale nazwać się psychologiem już tak. Jesteśmy w niechlujnej czołówce krajów które nie mają uregulowanego prawnie tego zawodu, pomimo że ustawa formalnie obowiązuje od 2006 roku – powiedziała w audycji "W samo południe" Justyna Żukowska-Gołębiewska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.
Audio
  • Justyna Żukowska-Gołębiewska (OPZZ Psychologów) o nowej ustawie dot. zawodu psychologa (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Photographee.eu

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że wznawia pracę nad ustawą o zawodzie psychologa. Nowa ustawa ma wprowadzać kompleksowe regulacje, a krytykowany przez fachowców obowiązujący akt prawny zostanie w całości uchylony. 

- Nasza cierpliwości się skończyła, to ostatni moment. Ustawa musi zawierać rozporządzenia, które powinny regulować nasz zawód. Choćby to, kto może taki zawód wykonywać. Póki co, mamy wolną amerykankę – uczelnie wyższe otwierają dwuletnie studia na kierunkach takich jak np. psycholog szkolny, po których nie można być psychologiem - mówi Justyna Żukowska-Gołębiewska. 

Przedstawicielka związku psychologów powiedziała też kto, według obecnie obowiązującego prawa, może być psychologiem. – Osoba, która ukończyła studia i otrzymała dyplom, a także została wpisana do rejestru psychologów. Obecnie nikt nie nadzoruje psychologów i osób, które tak pracują. W przypadku, gdy ludzie udadzą się do pseudopsychologa, mogą np. dostać złe porady - twierdzi Żukowska-Gołębiewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Ewa Chyra

Goście: Justyna Żukowska-Gołębiewska (Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 12.14

pz/abi