Członek misji PAH w Jemenie: ludzie umierają tu z głodu każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:24
W Jemenie mamy do czynienia z katastrofą humanitarną. Widać wszędzie wycieńczenie. Kraj pustoszy epidemia cholery, bo nieczystości nie są usuwane, nie ma dostępu do wody – mówił Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej. PAH gromadzi pomoc dla Jemenu.
Audio
  • Dramatyczna sytuacja humanitarna w Jemenie, prawo dotyczące Nord Streamu 2, idea listy Magnickiego dla łamiacych prawa człowieka w Rosji (W samo południe/Jedynka)
Chore dziecko w szpitalu w Sanie, stolicy Jemenu
Chore dziecko w szpitalu w Sanie, stolicy JemenuFoto: PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej podkreślał, że sytuacja w Jemenie jest dramatyczna –  mówimy o - głodzie, chorobach, wycieńczeniu, ludziach umierających z głodu.

Gość Jedynki  przedstawiał też relacje uchodźców z Jemenu, z którymi rozmawiał. Wielu uciekających przez wojną w Jemenie przebywa obecnie w obozach w Dżibuti. Ludzie ci opowiadali o ostrzałach, wybuchach, bombardowaniu, mówili, kiedy zdecydowali się na ucieczkę. – Wojna była bardzo blisko. Zabraliśmy tylko ubrania. W okolicy było wojsko i baliśmy, że nas rozstrzelają – mówiła Samira z Jemenu.

Polska Akcja Humanitarna zbiera obecnie środki na pomoc dla osób w Jemenie – mówił Rafał  Grzelewski. Więcej informacji w tej sprawie na pah.org.pl.

Wraz z Caritasem PAH chce pomagać m.in. rybakom w obozie w Dżibuti – chcą m.in. pomóc im w zdobyciu łodzi. PAH chce też dofinansować lokalną klinikę dla uchodźców i mobilne kliniki, które mogłyby docierać do potrzebujących.

Dramatyczna sytuacja humanitarna w Jemenie

Wojna w szyickim Jemenie to jeden z rozdziałów konfliktu państw sunnickich, takich jak Arabia Saudyjska i jej sprzymierzeńcy z szyickim Iranem, wspierającym szyickich rebeliantów. Sunnicy liderzy oskarżają szyickich ajatollahów z Iranu o chęć podbicia ich ziem, opanowania Półwyspu Arabskiego i dominacji  na Bliskim Wschodzie. Dlatego przywódcy zjednoczeni pod przywództwem Arabii Saudyjskiej wspierają powrót do władzy byłego prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Na ich drodze stanęli szyiccy rebelianci Huti, którym udało się z pomocą Iranu zdobyć stolicę Jemenu Sanę i port w Hodejdzie, o który toczą się walki. Port jest oknem życia dla wielu Jemeńczyków, cierpiących od głodu i chorób – przez port może przybyć pomoc. Wielu Jemeńczyków chroni się w państwie Dżibuti nad Zatoką Adeńską.

Więcej w rozmowie.Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: Rafał Grzelewski (Polska Akcja Humanitarna), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 09.02.2019

Godzina emisji: 12.27

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak