Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu": większość umów "frankowych" niezgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:18
- Mamy już postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że banki dochodzą w Polsce roszczeń na podstawie nakazu zapłaty, który jest sprzeczny z dyrektywą unijną. Mimo to, banki nadal je wydają, a część sędziów je akceptuje. W tym tygodniu złożymy skargi na tych sędziów - powiedział w radiowej "Jedynce" prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak.
Audio
  • Umowy "frankowe" niezgodne z prawem (W samo południe/Jedynka)
Prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak
Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz SzcześniakFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Rozpatrywany obecnie prezydencki projekt rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i - zdaniem jego autorów - stwarza nowe, większe możliwości uzyskania pomocy. Z myślą o kredytobiorcach walutowych projekt wprowadza natomiast inny fundusz - Fundusz Restrukturyzacyjny.

Zgodnie z projektem wsparcie będzie skierowane zarówno do kredytobiorców, którzy mają kredyt złotowy, jak i tych z kredytami walutowymi.

"Uzależnia wszystko od decyzji banku"

Według Arkadiusza Szcześniaka, "z sejmowej komisji na razie wyszedł projekt, który ma stworzyć wrażenie, iż banki będą wychodziły z jakimiś ofertami do klientów".

- Ten projekt dalej uzależnia wszystko od decyzji banku, czyli bank przygotuje ofertę, ewentualnie zaakceptuje to, co klient chciałby zmienić w tej ofercie, a jeżeli będzie klient miał wątpliwości, to się będzie mógł odwołać do organu, w którym większość stanowią przedstawiciele sektora bankowego - powiedział prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Szcześniak odniósł się też do sondażu Kantar Public, z którego wynika, że ponad 2/3 Polaków jest przeciwko pomaganiu przez państwo kredytobiorcom. - Przypomnę tylko, że mieliśmy wiele programów, które wspierały kredytobiorców, bo kilkanaście lat temu był jeszcze ogromny głód mieszkań (...), ale dla tej grupy kredytobiorców (zadłużonych w kredytach walutowych - red.) nigdy nie było żadnych ulg - podkreślił.

Gość audycji "W samo południe" powiedział, że większość umów bankowych tzw. frankowiczów jest niezgodna z polskim i unijnym prawem.

"Projekt powinien dotyczyć wszystkich kredytobiorców"

- My wiemy, że przynajmniej 30 tys. nakazów zapłaty wydano przez ostatnie 30 lat, oprócz tego wiele osób poszło w tzw. upadłość konsumencką, więc w naszej ocenie kilkadziesiąt tysięcy osób zostało potraktowanych źle przez sądy, jak i komorników, kiedy nieruchomości warte 600 tys. zł. komornik potrafił sprzedać za 200 tys. zł - powiedział Szcześniak.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu", "projekt, który pozwala np. uzyskać pożyczkę na cięższy okres spłaty, powinien dotyczyć wszystkich kredytobiorców".

- U nas nie może być tak, że umowa na 30 lat może zostać wypowiedziana po tym, jak się nie spłaci jednej czy dwóch rat kredytu. W Niemczech to jest 12 miesięcy, we Włoszech 18. I faktycznie ten fundusz jest wyjściem na przeciw tym oczekiwaniom - powiedział.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Arkadiusz Szcześniak (prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu")

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 12.15

paw/ag

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców. Komentarze parlamentarzystów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 18:56
– Jeszcze w styczniu będziemy tę ustawę procedować – zapewnił w audycji "Puls Trójki" poseł z ramienia PiS Tadeusz Cymański, odnosząc się do nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, nad którą pracuje sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych. – Można było ją szybciej skończyć – odparła Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: kierujemy wsparcie nie tylko do frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 11:55
- Prezydent wnosi inicjatywę po to, żeby wspomóc kredytobiorców, i to jest cel tej ustawy, a z drugiej strony jest oczywisty kontekst stabilności polskiego systemu bankowego – mówił w Polskim Radiu 24 minister Paweł Mucha.
rozwiń zwiń