Spór ws. ambasadora USA w Berlinie. "Niemcy uważają go za ignoranta"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 13:48
Coraz więcej niemieckich polityków nawołuje do uznania Richarda Grenella, ambasadora USA w Berlinie, za persona non grata. Pod adresem amerykańskiego dyplomaty pada określenie "przedstawiciel mocarstwa okupacyjnego".
Audio
  • Stosunki Niemiec i USA pogarszają się (W samo południe/Jedynka)
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech Richard Grenell
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech Richard GrenellFoto: PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Czym Grenell zapracował sobie na taką opinię? Jak dużą rolę odegrał tu jego sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 i krytyka wysokości niemieckich wydatków na obronę w najbliższych latach?

- Niemcy postrzegają go jako takiego małego Trumpa i nie tylko elity, ale także społeczeństwo, co wychodzi w badaniach. Uważają go za bufona i ignoranta, który nie zna się na Niemczech i Europie - wyjaśnia dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich. Zwraca uwagę, że ambasador denerwuje rząd niemiecki nie tylko zachowaniem, ale również krytyką polityki władz w Berlinie. Krytykuje Niemcy w różnych sprawach i nie robi tego w sposób dyplomatyczny. Ekspert podkreśla, że jest mnóstwo takich pól, o których do tej pory nie mówiono, zaś Niemcy traktują Stany Zjednoczone chyba gorzej niż Rosję. Dlaczego Niemcy nie chcą płacić więcej na obronność? Kogo przeciętni Niemcy uważają za największe zagrożenie dla Europy?

W audycji również Europejskie Menu, w którym o reakcji Wspólnoty na prośbę premier Theresy May o opóźnienie Brexitu i o wyroku Trybunału ONZ w Hadze, który zwiększył wymiar kary dla byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia z 40 lat więzienia na dożywocie.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Gościeć: dr Anna Kwiatkowska-Drożdż (kierownik Zespołu Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich), Adrian Bąk (Polskie Radio), Beata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 12.27

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Relacje transatlantyckie. Ekspert: we Francji i Niemczech uznano, że Rosja nie będzie zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 12:16
– Niemcy i Francja zdają się nie widzieć niebezpieczeństwa ze strony Rosji. W opinii ich przywódców dużo większym zagrożeniem jest obecność i aktywność Stanów Zjednoczonych – zauważył dr Ryszard Żółtaniecki, były dyplomata i wykładowca Collegium Civitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bohdan Szklarski: Demokraci chcą prześwietlić Donalda Trumpa i jego finanse

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:00
- Chodzi o to, by dopaść Donalda Trumpa i osłabić jego szanse na reelekcje w wyborach w 2020 r. - tak prof. Bohdan Szklarski z Uniwersytetu Warszawskiego w audycji "Więcej świata" ocenił to, dlaczego komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów, w której zasiadają Demokraci, wszczęła śledztwo wobec głowy amerykańskiego państwa.  
rozwiń zwiń