Zamieszki we Francji. "Sytuacja pararewolucyjna"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 12:55
Paryska policja została postawiona w stan gotowości w związku z zapowiedziami demonstracji w stolicy. Miejscowe grupy chuliganów starały się wykorzystać media społecznościowe do zorganizowania ulicznych awantur. Władze obawiają się, że przy okazji kolejnej soboty protestów "żółtych kamizelek" dojdzie do rozruchów, demolowania restauracji, sklepów i gmachów użyteczności publicznej. 
Audio
  • Czy Francja jest gotowa na zmiany? (W samo południe/Jedynka)
Do rozruchów może dojść  nie tylko w Paryżu, ale też w innych miastach Francji
Do rozruchów może dojść nie tylko w Paryżu, ale też w innych miastach FrancjiFoto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

- Trudno jest cokolwiek wróżyć w sytuacjach pararewolucyjnych, ale z całą pewnością będziemy uczestniczyć w powtórce poprzednich sobót z tym, że może skala będzie trochę większa - ocenia w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce prof. George Mink, politolog i socjolog z Centrum Badań Naukowych CNRS i Kolegium Europejskiego w Natolinie. - Te kilkadziesiąt tysięcy żółtych kamizelek, które pozostały i w dalszym ciągu manifestują w soboty to najtwardsza grupa żądających zmian - dodaje. 

Czego żądają protestujący? Czego można spodziewać się po wystąpieniu prezydenta Emmanuela Macrona podsumowującego debatę narodową? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

W audycji także o niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie. Według ostatnich sondaży faworytem II tury wyborów jest Wołodymyr Zełenski. Czy obecny szef państwa ukraińskiego Petro Poroszenko ma jeszcze szanse na kolejną kadencję? Relacja specjalnego wysłannika Polskiego Radia do Kijowa Piotra Pogorzelskiego.  

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także "Europejskie Menu" Beaty Płomeckiej, a w nim o przepisach utrudniających powstanie Nord Stream 2, które zostały uroczyście podpisane w Strasburgu przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Rumunii, kierującej pracami Wspólnoty. Teraz czas na publikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Regulacje wejdą w życie 20 dni po tej publikacji, a kraje członkowskie będą miały 9 miesięcy na ich wdrożenie. Druga magistrala Gazociągu Północnego wywołuje sprzeciw Polski i części krajów naszego regionu, które uważają, że jest ona zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 12.30

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francja: zamieszki w Paryżu. "Żółte kamizelki" starły się z policją

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 11:22
Zgromadzeni na manifestacji w Paryżu członkowie ruchu "żółtych kamizelek" starli się z policją, która użyła gazu łzawiącego. Zatrzymano 16 osób. Szef MSW Christophe Castaner apeluje o ustrukturyzowanie tego protestu.
rozwiń zwiń