X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paweł Dudziński: już za czasów Augusta II Mocnego pojawiły się barwy biało-czerwone

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 14:40
- Okazuje się, że już za czasów Augusta II Mocnego pojawiły się barwy biało-czerwone - mówił w audycji "W samo południe" Paweł Dudziński, przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA.
Audio
  • Paweł Dudziński o barwach narodowych (W samo południe/Jedynka)
Dzień Flagi
Dzień FlagiFoto: PAP/Leszek Szymański

2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r., obchodzony jest Dzień Flagi. O tym święcie i barwach narodowych mówił w audycji "W samo południe" Paweł Dudziński, przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA.

- Pamiętajmy, że po I wojnie światowej - po stu latach niewoli - świadomość dotycząca naszych barw narodowych była znikoma. Jak czytamy w prasie  1916 roku, władze niemieckie potrzebowały polskiego rekruta, w związku z tym pozwolono nam obchodzić polskie święta. 3 maja 1916 roku - gdy ludzie przygotowywali się do obchodów - pytali, co mają wywiesić - przypomina Dudziński. 

Przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA odniósł się też do tradycji przypinania biało-czerwonych kokard. - Mówimy o powstaniu listopadowym. Sejm po raz pierwszy wyraźnie określił jakie są barwy narodowe. Niemniej, gdybyśmy przyjrzeli się temu bardziej wnikliwie, okazuje się, że już za czasów Augusta II Mocnego pojawiły się takie barwy - tłumaczył. 

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Paweł Dudziński (przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA)

Data emisji: 02.05.2019

Godzina emisji: 12.15

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak