Paweł Dudziński: już za czasów Augusta II Mocnego pojawiły się barwy biało-czerwone

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 14:40
- Okazuje się, że już za czasów Augusta II Mocnego pojawiły się barwy biało-czerwone - mówił w audycji "W samo południe" Paweł Dudziński, przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA.
Audio
  • Paweł Dudziński o barwach narodowych (W samo południe/Jedynka)
Dzień Flagi
Dzień FlagiFoto: PAP/Leszek Szymański

2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r., obchodzony jest Dzień Flagi. O tym święcie i barwach narodowych mówił w audycji "W samo południe" Paweł Dudziński, przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA.

- Pamiętajmy, że po I wojnie światowej - po stu latach niewoli - świadomość dotycząca naszych barw narodowych była znikoma. Jak czytamy w prasie  1916 roku, władze niemieckie potrzebowały polskiego rekruta, w związku z tym pozwolono nam obchodzić polskie święta. 3 maja 1916 roku - gdy ludzie przygotowywali się do obchodów - pytali, co mają wywiesić - przypomina Dudziński. 

Przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA odniósł się też do tradycji przypinania biało-czerwonych kokard. - Mówimy o powstaniu listopadowym. Sejm po raz pierwszy wyraźnie określił jakie są barwy narodowe. Niemniej, gdybyśmy przyjrzeli się temu bardziej wnikliwie, okazuje się, że już za czasów Augusta II Mocnego pojawiły się takie barwy - tłumaczył. 

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Paweł Dudziński (przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA)

Data emisji: 02.05.2019

Godzina emisji: 12.15

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak