Maciej Gdula: potrzeba nam reformy stosunków państwo-Kościół

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 13:22
- Potrzeba nam reformy stosunków państwo-Kościół. To, co mamy obecnie to nie jest państwo religijne, ale jednocześnie w wielu sferach Kościół ma za duże wpływy - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Maciej Gdula, kandydat do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Wiosna. 
Audio
  • Maciej Gdula o roli Kościoła w Polsce (Jedynka/W samo południe)
Maciej Gdula kandyduje do PE z list Wiosny
Maciej Gdula kandyduje do PE z list WiosnyFoto: MACIEJ GDULA/TWITTER.COM

Po wypowiedzi Leszka Jażdżewskiego, który ostro zaatakował Kościół katolicki, kampania w wyborach do Parlamentu Europejskiego została zdominowana przez sprawy światopoglądowe. Prowadzący zapytał czy mamy do czynienia z "wojną religijną".

- W wojnie religijnej muszą być dwie strony, które wyznają jakąś religię. Mam wrażenie, że te warunki nie są spełnione. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy z jednej strony są zwolennicy Kościoła katolickiego i, mówię to też z ubolewaniem, Kościół katolicki, a drugiej strony zwolennicy świeckości państwa i rozdzielenia Kościoła i religii od państwa - mówił ekspert partii Roberta Biedronia. - Potrzeba nam reformy stosunków państwo-Kościół. To, co mamy obecnie to nie jest państwo religijne, ale jednocześnie w wielu sferach Kościół ma za duże wpływy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Dr Maciej Gdula (Wiosna)

Data emisji: 07.05.2019

Godzina emisji: 12.12

dcz/

Czytaj także

Robert Biedroń: żebyśmy byli równi i prawdziwie wolni, musimy zacząć godnie zarabiać

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 12:35
- Żebyśmy byli równi i prawdziwie wolni, musimy wszyscy zacząć godnie zarabiać, w każdym zawodzie bez wyjątku. Nadszedł najwyższy czas, żeby zainwestować w człowieka - mówił podczas środowej konwencji partii Wiosna jej lider Robert Biedroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Biedroń: nareszcie są politycy, którzy zaczynają mówić "językiem Wiosny"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 09:26
- Chciałbym podziękować Donaldowi Tuskowi za "język Wiosny" - powiedział lider tej partii Robert Biedroń. Jak dodał, Wiosna musiała nadejść m.in. po to, żeby zainspirować tradycyjnych polityków do podjęcia takich tematów, jak ochrona środowiska, skrócenie kolejek do lekarzy czy nowoczesna edukacja.
rozwiń zwiń