Dr Paweł Balsam: choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają najczęściej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:08
- Choroby układu sercowo-naczyniowego są liderem śmiertelności naszej populacji. Źle u nas wygląda kontrola czynników ryzyka - powiedział w radiowej Jedynce dr Paweł Balsam, adiunkt w katedrze kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Dr Paweł Balsam o chorobach układu krążenia (W samo południe/Jedynka)
Dr Paweł Balsam
Dr Paweł BalsamFoto: Jedynka/W. Kusiński

"Zachorowania i zgony spowodowane chorobami układu krążenia są w Polsce wyraźnie częstsze niż w krajach starej Unii Europejskiej. Choroba wieńcowa, niewydolność serca i udary mózgu odpowiadają za niemal połowę przedwczesnych zgonów" - alarmuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

- W Polsce ponad 30 proc. populacji stanowią osoby z nadciśnieniem tętniczym. Ponad 60 proc. Polaków ma zaburzenia cholesterolu, które dotyczą gospodarki lipidowej. Te dwa czynniki bezpośrednio prowadzą do miażdżycy, zawałów serca i udarów mózgu - zauważył dr Paweł Balsam. Lekarz podkreślił też, że każda osoba po czterdziestce powinna co roku wykonywać badania krwi, "w których oznaczymy sobie glukozę i stężenie cholesterolu". - Powinniśmy sobie również w miarę regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze - dodał.

Gość programu zaznaczył jednak, że "regularne okresowe badania nie zwalniają nas z prowadzenia zdrowego stylu życia". - Powinniśmy nadal dbać o dietę i aktywność fizyczną. Mamy mnóstwo czynników, które sami możemy zmieniać, by zadbać o zdrowie - mówił dr Paweł Balsam.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: dr Paweł Balsam

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 12.20

jp/kh

Czytaj także

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaszczep się na odrę. Chronią tylko dwie dawki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:27
- Zachorowanie na odrę w Polsce rośnie i będzie rosło. Na koniec 2018 roku potwierdziliśmy 340 przypadków. Ostatni raport z 30 kwietnia 2019 roku wskazuje już na 808 przypadków zachorowań tylko przez cztery miesiące. Nie było tak od wielu lat – poinformowała w audycji dr Jolanta Rybczyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń