Ekspertka: rozwiązanie Knesetu to zabieg celowy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 16:02
- Politycy w ostatniej chwili zdecydowali się na rozwiązanie Knesetu i był to zabieg celowy - mówi w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 
Audio
  • Rozmowa z gościem audycji (W samo południe/Jedynka)
Benjamin Netanjahu
Benjamin NetanjahuFoto: PAP/EPA/RONEN ZVULUN

W Izraelu 17 września planowane są kolejne w tym roku wybory powszechne. Izraelski parlament przegłosował w tym tygodniu decyzję o samorozwiązaniu, gdyż premier Benjamin Netanjahu nie utworzył rządu we wskazanym czasie. 

Strony, które były skazane na koalicję, różniły się ze sobą do tego stopnia, że nie dało się przełamać oporu jednej czy drugiej frakcji. (...) Politycy w ostatniej chwili zdecydowali się w środę na rozwiązanie Knesetu i był to zabieg celowy. Nie chcieli, żeby sprawa wróciła w ręce prezydenta, który miałby w tym wypadku wskazać innego kandydata i narzucić mu stworzenie koalicji - podkreśla gość Jedynki.

Ekspertka dodaje, że taki przebieg wydarzeń mógłby być fatalny w skutkach dla Netanjahu, gdyż w tej sytuacji padłoby na jego największego rywala - Beniego Ganca.

Czy to koniec kariery politycznej oskarżanego o korupcję premiera Benjamina Netanjahu?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: dr Agnieszka Bryc (z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 1.06.2019

Godzina emisji: 12.26

K.A/mk/kh

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Debata Jedynki": nowa ordynacja podatkowa "rewolucją nie jest"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 19:38
Piątkowa "Debata Jedynki" poświęcona była sprawom podatkowym w Polsce, w tym nowej ordynacji podatkowej. - Zaproponowane przez ministerstwo ustawy rewolucją nie są. Teraz będzie to trochę uporządkowane i dobrze, ale od tego złotówek podatnikowi nie przybędzie, a ubędzie, bo tworzymy nowe instytucje - przekonywał w "Debacie Jedynki" Grzegorz Długi z Kukiz'15. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spory i kontrowersje. Zwycięstwo PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 09:13
-  PiS zainspirowało wieś i prowincję - powiedział prof. Kazimierz Kik. O wynikach wyborów do Parlamentu Europejksiego mówili też: prof. Ewa Marciniak oraz dr Dawid Piekarz.
rozwiń zwiń