X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: dla Niemiec Grupa Wyszehradzka jest ważniejsza niż Francja

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 13:07
- Polska ma duży udział w tym, że kraje Grupy Wyszehradzkiej albo Trójmorza potrafią się wspierać w inwestycjach i prowadzeniu polityki. Jako Grupa Wyszehradzka jesteśmy dla Niemiec ważniejszym partnerem niż Francja, Włochy czy Wielka Brytania - mówił w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce dr hab. Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. 
Audio
  • 7.6.19 "W samo południe": Polska chętnie podejmuje odpowiedzialność za region ("W samo południe"/ Jedynka)
Dr Maciej Szymanowski
Dr Maciej SzymanowskiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Maciej Szymanowski był prowadzącym jeden z paneli poświęconych gospodarce Europy Środkowej na kongresie "Polska Wielki Projekt". 

- Na nas ciąży odpowiedzialność za ten region i chętnie ją podejmujemy - podkreślił gość Polskiego Radia, pytany o rolę Polski w Europie Środkowej. 

Gość radiowej Jedynki przyznał, że Europa Środkowa jest "na pozycji goniącej (Zachód - przyp. red.), czasem przeganiającej". - Jako Grupa Wyszehradzka jesteśmy dla Niemiec ważniejszym partnerem niż Francja, Włochy czy Wielka Brytania. Mamy lepszy bilans handlowy niż Francja - podkreślił Maciej Szymanowski. 

Przeszliśmy na kupowanie technologii

Jego zdaniem Europa Środkowa "kuleje, jeśli chodzi o technologie". - Mści się zamknięcie laboratoriów po 1989 roku. Przeszliśmy na kupowanie technologii, nasi inżynierowie wyjechali. Teraz, mam nadzieję, będą wracać - mówił Maciej Szymanowski.  

Rozmówca Polskiego Radia przyznał, że "siłą Europy była jej różnorodność i to, że kiedy pewne jej części były w kryzysie, to inne jej części prosperowały". - W XVI wieku, gdy Wyspy Brytyjskie biedowały, nasza część Europy prosperowała. Teraz też tak jest - są regiony, które się rozwijają i są regiony, które są w kryzysie - tłumaczył Maciej Szymanowski, wskazując, że "jest grupa państw, które muszą brać nowe kredyty, żeby spłacać stare". - To ogranicza możliwości ich rozwoju. We Włoszech mamy do czynienia z sytuacją, gdzie pierwsza generacja przyznaje, że żyje jej się gorzej niż ich rodzicom. U nas jest inaczej - podkreśłił Maciej Szymanowski. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z dr. hab. Maciejem Szymanowskim. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: dr hab. Maciej Szymanowski (dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej)

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 12.15

mbl/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Polityka wobec Niemiec kluczowym tematem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:42
Premier Mateusz Morawiecki  bierze udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Z premierami Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Bratysławie spotkała się także kanclerz Niemiec Angela Merkel. – Rozmowy na pewno nie były łatwe. Warszawa i Budapeszt, w ostatnich latach, miały napięte relacje z Berlinem – ocenił Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. międzynarodowych. Spotkanie komentował także dr Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuski minister gospodarki: powinniśmy budować z Polską wspólne projekty ekonomiczne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 18:15
Szef resortu gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire powiedział, że Paryż powinien zwracać większą uwagę na Polskę, która będzie wkrótce jednym z największych krajów UE, co nie oznacza, że Francja nie będzie nalegać na przestrzeganie praworządności.
rozwiń zwiń