Ekspert: Trump sprzyja politykom, którzy popierają Brexit

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:52
- Donald Trump liczy, że wzniesie relacje brytyjsko-amerykańskie na odrobinę nowy poziom dzięki Brexitowi, jeżeli do niego dojdzie. Czy to za pomocą umowy czy twardego Brexitu, na który Trump bardziej liczy - mówi w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Wizyta Donalda Trumpa w Londynie (Jedynka/ W samo południe)
Donald Trump i Theresa May
Donald Trump i Theresa MayFoto: Stefan Rousseau / PAP

W tym tygodniu prezydent USA Donald Trump odbył wizytę w Londynie, gdzie podkreślał jak istotna jest przyjaźń brytyjsko-amerykańska. Zdaniem gościa Jedynki, Donald Trump liczy, że w Wielkiej Brytanii dojdzie to tzw. twardego Brexitu.

- Donald  Trump mógłby wynegocjować lepszą umową handlową, jak on to określa, dla Stanów Zjednoczonych, ale także dla Wielkiej Brytanii. Dwustronna umowa pomogłaby zrekompensować Wielkiej Brytanii straty, jakie poniesie w handlu z Unią Europejską. Ale to nie jest do końca prawda. Wielka Brytania będzie miała trudną pozycję wyjściową i raczej nie spodziewam się, że po twardym Brexicie, większość państw Unii Europejskiej chciałaby negocjować dobre warunki dla Brytyjczyków. W ten sposób Stany Zjednoczone będą miały przewagę w pozycji negocjacyjnej. Donald Trump bardzo sprzyja politykom, którzy popierają Brexit: czy to Boris Johnson czy Nigel Farage i poniekąd liczy, że ci ludzie będąc u sterów Wielkiej Brytanii w jakimkolwiek stopniu dadzą Trumpowi lepszą pozycję wyjściową w negocjacjach - komentuje Mateusz Piotrowski.

W trakcie audycji poruszono również temat Chin i Huawei. Między Amerykanami a Brytyjczykami występuje w tym zakresie różnica zdań. - Dla Amerykanów to bardzo poważna kwestia bezpieczeństwa narodowego. Podkreślają, że jeśli chodzi o infrastrukturę chińską, szczególnie jeśli chodzi o 5G, to Chiny nie powinny w tym procesie uczestniczyć. Problem polega na tym, że na razie nie ma alternatywy. Prywatny sektor amerykański jest dopiero szykowany i infrastruktura powstanie, jak twierdzą amerykańscy analitycy, pewnie w perspektywie kilku lat - tłumaczy Mateusz Piotrowski.

Czy możliwe jest porozumienie między USA a Unią Europejską w kwestii Iranu? O czym Donald Trump będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą 12 czerwca w Waszyngtonie? Jakie zagrożenia pojawią się dla Amerykanów, jeśli Brytyjczycy podpiszą umowę o Brexicie?

W audycji "W samo południe" do wysłuchania również relacja z międzynarodowej konferencji Globsec 2019 oraz Europejskie Menu, w którym o tym, że wraz z nową kadencją Parlamentu Europejskiego deuputowani muszą się zdecydować, w których komisjach będą zasiadać.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Gość: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 8.06.2019

Godzina emisji: 12.32

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Special relationship". Donald Trump z wizytą w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 07:50
W audycji rozmawialiśmy o relacjach między Wielką Brytanią a USA i o tym, jak mogą one dalej wyglądać , także w kontekście Brexitu i przyjacielskich powiązań Trumpa z Borisem Johnsonem i Nigelem Faragem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Donald Trump uważa, że Theresa May powinna wymusić większe ustępstwa na UE

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 20:11
- Theresa May według Donalda Trumpa powinna głosować twardziej, aby móc wymusić na UE ustępstwa, które byłyby korzystne dla Wielkiej Brytanii - powiedział na antenie Jedynki dr Krzysztof Winkler z Uniwersystetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń